Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Charity dostanou peníze, které zbyly z prezidentských kampaní. Zeman daruje miliony

Devítka prezidentských kandidátů, kteří se zúčastnili prvního kola volby, dostala od svých dárců na transparentní účty dohromady přes 126 milionů korun. Podle volebního zákona musejí kandidáti veškeré peněžní prostředky na svém volebním účtu, které na kampaň nevyužili, převést na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný účel.

Po zveřejnění zpráv o financování prezidentských kampaní je zřejmé, že letos dostanu dobročinné organizace více peněz než před pěti lety. Kandidáti byli povinni zveřejnit zprávy o financování kampaní do konce dubna.

Vítěz prezidentských voleb Miloš Zeman podle očekávání daruje nejvíce peněz ze všech kandidátů. Ze svého transparentního účtu neutratil ani korunu. Oficiálně totiž žádnou volební kampaň nevedl, iniciativu převzaly spřátelené spolky, které za ní utratily 22,7 milionů korun. Pomáhaly ale i formou bezúplatných plnění. Prezidentem dlouhodobě podporovaný Fond ohrožených dětí a projekt Klokánek se tak mohou těšit na 4,5 milionu korun, které poputují z jeho volebního účtu.

V porovnání se Zemanem budou příspěvky ostatních kandidátů výrazně menší. Poraženému Jiřímu Drahošovi z kampaně zbylo přes 320 tisíc korun, některé dary ale nesplnily požadavky zákona a bývalý šéf Akademie věd je bude muset vrátit dárcům. Charity od něj dostanou jen něco málo přes 40 tisíc korun. Drahoš plánuje částku rozdělit mezi hospicovou péči, péči o postižené a podporu seniorů. Expremiér Mirek Topolánek daruje více než 70 tisíc korun, konkrétně ale neuvedl, kam peníze pošle.

Na některých volebních účtech ovšem zbyly jen tisícikoruny. Například podnikatel Michal Horáček měl po Drahošovi druhou nejdražší kampaň – podařilo se mu utratit skoro 40 milionů korun. Po odečtení výdajů mu ale zbylo jen osm tisíc korun. Jeho mluvčí Jiří Táborský oznámil, že „prostředky budou rozděleny mezi hospic u svatého Štěpána v Litoměřicích a dětský domov ve Slaném.“

Podnikatel Vratislav Kulhánek si pro svůj povinný dar vybral Dětskou dopravní nadaci, ve které je dlouholetým členem správní rady. I u něj se objevily problémy při vyúčtování, dostal se totiž do dluhu. Dlužnou částku za něj zaplatil miliardář Pavel Sehnal, který financoval jeho prezidentskou kampaň. Další z kandidátů, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek, daruje necelých 10 tisíc korun projektu BuduPomahat.cz. Nejmenší příspěvek, 101 korun, poslal hudebník Petr Hannig nadaci Naše dítě a Pavel Fischer, který daroval 241 korun plzeňskému hospicu.