Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Čína chystá kvůli kauze Huawei odvetná opatření, v ohrožení jsou investice za miliardy, řekl Zeman

Kvůli bezpečnostnímu varování před technologiemi čínských společností Huawei a ZTE, které vydal Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) chystá Čína odvetná opatření. Ta by se mohla dotknout miliardových investic, které v říši středu plánují Škoda Auto a PPF. V tradičním čtvrtečním rozhovoru na TV Barrandov to řekl prezident Miloš Zeman.

„Podle informací, které mají někteří členové vlády, Čína po této kampani proti společnosti Huawei připravuje odvetná opatření, a ta by měla zasáhnout několik oblastí,” řekl Zeman. Dodal také, že šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a šéf Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil ohrozili varováním před těmito firmami ekonomické zájmy Česka.

Na čínská odvetná opatření by podle prezidenta mohla doplatit především mladoboleslavská Škoda Auto, která v Číně nedávno uzavřelo dohodu o investici.  „Pokud bude Čína omezovat svou podporu této investiční aktivitě, tak to neblaze zasáhne nejen tento podnik, ale i celý automobilový průmysl a tím i českou ekonomiku,” varoval Zeman. Ohroženy jsou také čínské aktivity investiční skupiny PPF, která plánovala s Huawei spolupracovat na instalaci sítě 5G na českém území.

NÚKIB před Vánoci vydal varování před užíváním infrastruktury jmenovaných společností kvůli bezpečnostním rizikům. Vláda v pondělí v reakci na informace NÚKIB nařídila 160 úřadům a firmám, aby provedly analýzu rizik užívání technologií této společností. Jde především o státní úřady a firmy podnikající v komunikacích, rozvodech energií či v oblasti služeb obyvatelům. NÚKIB v metodice uvedl, že firmy Huawei a ZTE mohou být automaticky vyloučeny z budoucích tendrů. Zeman konstatoval, že oba ředitelé (BIS a NÚKIB) „to dělají buď z blbosti, nebo za peníze.“