Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Čína kvůli Kuberovi a Hřibovi odložila Česko-čínské obchodní fórum, oznámil Mynář

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář oznámil, že Česko-čínské obchodní fórum, plánované na konec letošního roku se odkládá. Čínská strana zástupcům Pražského hradu naznačila, že důvodem jsou kroky a postoje předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) a pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Na podnikatelském fóru měla být podle Mynáře podepsána investice čínského výrobce hliníkových automobilových součástek CITIC Dicastal za zhruba 300 milionů eur (7,7 miliardy korun). CITIC Dicastal plánoval ve spolupráci s českou firmou Žďas postavit nový výrobní závod. Projekt byl dojednán na základě dohody prezidenta Zemana s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem při letošní návštěvě Číny.

„Díky chování pana primátora Hřiba a plánované cestě Kubery je minimálně česko-čínské investiční fórum odloženo,” oznámil v pondělí Mynář. Přesný důvod odložení podle něj nebyl organizátorům sdělen, bylo jim ale naznačeno, že za to mohou záležitosti kolem cesty Kubery a spory kolem Hřiba.

Předseda senátu Kubera se prohřešil plánováním cesty na Tchaj-wan, který Čína považuje za jednu ze svých provincií. Pražský primátor Hřib pak Čínu naštval vypovězením sesterské smlouvy s Pekingem. Vedení hlavního města vadilo, že smlouva obsahovala klauzuli o uznání jedné Číny. Peking o její změně odmítl jednat.