Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Čínský poradce Miloše Zemana ze skupiny CEFC byl obviněn z uplácení

Zvláštní ekonomický poradce prezidenta Miloše Zemana, čínský podnikatel Jie Ťien-ming čelí ve své vlasti obvinění z uplácení vysoce postavených politiků. Bývalý předseda představenstva podnikatelské skupiny CEFC měl podle čínské státní televize uplácet tajemníka Čínské komunistické strany výměnou za získání podílu v tamní bance Bank of Hainan.

Prezident Zeman Jie Ťien-minga jmenoval svým poradcem v roce 2015. Mluvčí Ovčáček tehdy uvedl, že Jie Ťien-ming je Zemanovým speciálním poradcem pro Čínskou lidovou republiku, pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje. CEFC, kterou Jie Ťien-ming řídil, chtěla z Česka rozvíjet svoje evropské aktivity a koupila zde podíly v několika firmách, například Travel Service, Pivovary Lobkowicz Group nebo Žďas Žďár nad Sázavou. Majetkový podíl získala i ve fotbalové Slavii a koupila také několik lukrativních nemovitostí.

Letos na jaře se ale skupina CEFC dostala do finančních potíží a musel ji převzít čínský stát, zastoupený skupinou Citic. V ČR za tím účelem vznikla akciová společnost Citic Europe, jejímž prostřednictvím chce mateřská Citic převzít kontrolu nad českými aktivy skupiny CEFC.

Jie Ťieng-min počátkem roku zmizel z povrchu zemského a v březnu pak čínské úřady oznámily, že byl zatčen a že je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Záhy po jeho zmizení se kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík vypravili do Číny na prezidentův pokyn zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v Česku, o čemž prý byli ujištěni. Novináři spekulovali o skutečném účelu a motivu cesty, ale nakonec nebylo zjištěno nic, co by bylo v rozporu s oficiálním vysvětlením.

Prezident se od poradce, který „není součástí klasického poradního sboru“, jak pozici vysvětluje Hrad, zatím distancovat nehodlá. „Pokud bude odsouzen, poradcem samozřejmě přestane být,“ uvedl k tomu prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.