Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Čínský prezident telefonoval Zemanovi, děkoval mu za humanitární pomoc Česka

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek telefonicky mluvil s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Ten mu poděkoval ze humanitární pomoc, kterou Česku poskytlo Číně v počátcích koronavirové krize. Si Ťin-pching zároveň pozval Zemana na další oficiální návštěvu Číny. Český prezident na oplátku potvrdil účast na summitu 17+1 (setkání zemí střední a východní plus Číny), který se má uskutečnit na podzim.

Zemana kontaktoval podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka jeho čínský protějšek, telefonát trval asi třicet minut. „Prezident republiky a prezident ČLR si vyměnili informace o situaci ve svých zemích v souvislosti s pandemií koronaviru a podpořili úsilí v boji s touto nemocí,“ uvedl mluvčí.

„Prezident ČLR poděkoval za poskytnutou humanitární pomoc. Darovací listinu předal v únoru v Pekingu vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář, následně byla část letecky přepravena do ČLR. V situaci, kdy Českou republiku zasáhl koronavirus, ČLR se druhé části humanitární pomoci vzdala,“ doplnil Ovčáček.

Čínský summit 17+1 byl původně naplánován na letošní duben. Kvůli pandemii koronaviru ho ale Čína odložila. Prezident Zeman původně účast na summitu odmítl kvůli nedostatečným čínským investicím v Česku. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit. Zeman nakonec s cestou souhlasil.