Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Člen ODS Martin Lang, který psal o podřezání Zemana, rezignoval na funkci radního

Člen ODS Martin Lang, který psal o podřezání Zemana, rezignoval na funkci radního

Radní obce Jesenice u Prahy Martin Lang, který na facebooku nabádal k zabití prezidenta Miloše Zemana, rezignoval. Učinil tak na závěr jednání zastupitelstva poté, co ho podpořila koalice. Řekl, že funkci opouští kvůli pracovnímu vytížení, nikoliv kvůli kritice, které čelí. Vedení ODS Langa ze strany vyloučilo minulý týden.

Lang se na jednání zastupitelstva za příspěvek na facebooku omluvil. Zdůraznil, že ho napsal na svůj soukromý profil, který nemá s městem nic společného. Příspěvek, na který už mezitím zapomněl, byl podle něj zneužit politickou konkurencí, která ho rozeslala médiím. Zopakoval také, že šlo o nadsázku, jeho cílem bylo vyprovokovat diskusi na závažné téma. „Pokud to někoho pohoršilo, tak se mu za to omlouvám,“ dodal.

Svou rezignaci uvedl tím, že původně v radě být neměl a vstup do politiky mu narušil jeho pracovní režim, což mu společníci ve firmě vyčítali. Dříve či později by proto musel stejně odstoupit. Zdůraznil, že ho k rezignaci nikdo nenutil ani nesouvisí s jeho vyjádřením na facebooku. „Bylo to moje spontánní rozhodnutí, které vyplynulo z nezbytnosti věnovat se mé profesi,“ řekl.

Před dvěma týdny Lang na sociálních sítích vybízel k zabití prezidenta kvůli jeho souhlasu se zdaněním náhrad vyplácených církvi. Mimo jiné napsal, že Zeman je druhý Hitler a je potřeba ho „podřezat jako svini“. Poslance, kteří hlasovali pro zdanění náhrad, označil za „proradná prasata“, která je třeba pozabíjet, „aby svou morální zrůdností nenakazili zbytek národa“