
ČSSD a ANO se nemohou dohodnout na výši proplácení nemocenské u nás. Pokud se neshodnou, možná vládní spolupráce je v ohrožení.
Momentální jednání ČSSD s hnutím ANO stojí na mrtvém bodě kvůli výše proplácení nemocenské během prvních tří dnů nemoci. Neshody mají i v oblasti daní nebo důchodů. Je zřejmé, že když obě strany nenajdou společné řešení, případná vládní spolupráce bude v ohrožení.
V pondělí se zástupci vlády, zaměstnavatelů, odborů spolu se sociálními demokraty a komunisty sešli na mimořádném jednání rozšířené tripartity. Ihned po jednání se ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová svěřila s tím, že existují tři možnosti, o kterých se stále diskutuje. Buď se zruší karenční doba s tím, že by se zaměstnancům jejich zaměstnavateli v prvních třech dnech nemoci proplácelo 30 % průměrného denního výdělku. O tuto variantu usiluje hlavně ministerstvo.
Zásadně proti je ale ČSSD, která prosazuje, aby výše nemocenské v prvních dnech neklesla pod 60 % průměrného denního výdělku. Kateřina Valachová, místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD, se domnívá, že zásadní je v tuto chvíli zrušit neplacení nemocenské. Sociální demokraté si stojí za svými 60 %. Výsledkem tedy bude to, že v prvních třech dnech nemoci zaměstnanci i živnostníci dostanou stejnou náhradu jako čtvrtý den nemoci.
Na stole k projednání leží i třetí varianta, podle která by se počítalo se zmiňovanými 60 %, ale i se zapojením zaměstnanců. Němcová konstatovala, že by v případě třetí možnosti zaměstnanci museli odvádět vyšší odvody, které jsou dnes nulové, a zavedlo by se pojistné.
ANO ve svém původním návrhu hovořilo o tom, aby zaměstnavatelé platili stejně jako dosud, tedy nemocenskou po dobu deseti dní. Termín ovšem posunulo od 1. do 11. dne nemoci. V současné době platba od zaměstnavatele přichází 4. den nemoci a v 15. dnu povinnost přebírají zdravotní pojišťovny.
První možnost o zrušení karenční doby se vůbec nezamlouvá zaměstnavatelům. Prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se nechal slyšet, že o dalších variantách je ochoten uvažovat, ovšem ta první je pro ně nepřijatelná. Hanák se rovněž pozastavuje nad tím, proč na jednání tripartity byli pozváni i zástupci KSČM a ČSSD. Čas na vyjádření má svaz do čtvrtku do 12 hodin.
Zrušení karenční doby se líbí naopak odborům. Zavedla ji vláda ODS Mirka Topolánka v tzv. úsporném balíčku. Ačkoli ji Ústavní soud k pololetí 2008 zrušil, kabinet se o návrh o neproplácení pokusil znovu s tím, že snížil odvody firmám. Soud následně úpravu nechal platnou.