Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

ČSSD ustoupila Zemanovi, navrhla nového kandidáta na ministra zahraničí

ČSSD ve sporu o ministra zahraničí podle očekávání ustoupila premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. Namísto původního kandidáta Miroslava Pocheho, kterého prezident odmítl jmenovat a kriticky se k němu vyjádřil i premiér Babiš, nominovala ČSSD na post šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD).

Informaci potvrdil na tiskové konferenci předseda ČSSD Jan Hamáček. „Odeslal jsem dopis panu premiérovi, ve kterém jsem ho požádal, aby navrhl prezidentovi republiky, aby jmenoval ministrem zahraničí doktora Tomáše Petříčka,“ uvedl.

Tomáš Petříček absolvoval magisterské a doktorandské studium oboru mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, studoval také v Belgii a Velké Británii. Od roku 2014 byl asistentem europoslance Miroslava Pocheho v Evropském parlamentu. V roce 2016 byl také jeho asistentem, když Poche řídil jako volební manažer kampaň ČSSD do krajských voleb. Mezitím Petříček pracoval jako asistent na pražském magistrátu a působil v dozorčích radách a představenstvech několika společností, např. Rencar (provozovatel reklamy v MHD) nebo Úpravna vody Želivka. Ve druhé polovině roku 2017 byl náměstkem ministryně sociálních věcí Michaely Marksové.

Předsedové opozičních stran ale výběr sociálních demokratů kritizují a z nominace Petříčka nejsou nadšeni.

„Na jednu stranu jsem rád, že premiér Babiš a Jan Hamáček snad konečně nalezli nového ministra zahraničí. Na druhou stranu jsem trochu zneklidněn, že tuto funkci má v této rozbouřené době vykonávat člověk bez větších politických zkušeností, jehož názory navíc nejsou veřejnosti známy,“ napsal například předseda ODS Petr Fiala.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že takový konec frašky s obsazením funkce ministra zahraničí očekával. „Žádné překvapení. Od počátku bylo zřejmé, že to bude ČSSD, kdo ve sporu o ministra zahraničí s Andrejem Babišem a Milošem Zemanem ustoupí. Je to jeden z dalších políčků pro sociální demokracii, a zcela určitě ne poslední,“ napsal Pospíšil.

Nejvíce zřejmě nominace rozčílila Karla Schwarzenberga. „Případné jmenování bývalého asistenta pana Pocheho ministrem zahraniční je ostuda a znehodnocení tohoto klíčového ministerstva. Všude na světě jsou ministry zahraničních věcí buď důležití politici, nebo vynikající osobnosti. My tu uspokojujeme pouze ctižádost pražské sociální demokracie,“ reagoval čestný předseda TOP 09.

Sám Tomáš Petříček po své nominaci uvedl, že se chce ze všeho nejdříve sejít s premiérem a prezidentem. „Budu chtít znát jejich názor na mou případnou účast ve vládě v této funkci,” vysvětlil s tím, že do té doby nechce svou nominaci dále komentovat.