Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dálnice do Vídně bude tématem schůzky Zemana s Ťokem

V rámci povolebních vyjednávání se pomalu začíná rýsovat obsazení nové vlády. Miloš Zeman oznámil, že Andreje Babiše jmenuje premiérem 6. prosince, vládu potom zamýšlí jmenovat 13. prosince. Na Zemanovo přání ale Babiš zatím jména budoucích ministrů nesdělil. Prezident totiž vyslovil přání pozvat si nejprve každého nováčka na zámek do Lán a promluvit si s ním.

Během probíhající návštěvy Jihomoravského kraje ale Zeman prozradil, že ministr dopravy zůstane stejný a že s ním bude hovořit o projektu dálnice na Vídeň, jehož realizace se neustále oddaluje. „Na druhé straně Rakušané budou mít dokončenou dálnici až k hranicím,“ řekl Zeman. Resort dopravy tak i v nové vládě povede stávající ministr Ing. Dan Ťok (nestraník za hnutí ANO), ač Zeman jeho jméno přímo nezmínil.

Andrej Babiš představil Zemanovi složení vlády včera, v nové vládě má byt 14 ministrů a premiér. Devět z nich prý dosud v kabinetu nepůsobilo, a právě s těmi se chce prezident setkat. Se staronovými tvářemi schůzky neplánuje, všechny je prý už dobře zná. Podle informací, které sdělil předseda ANO novinářům by měly v nové vládě zasednout i čtyři ženy.

V této souvislosti Zeman řekl, že se těší na setkání s dosavadní náměstkyní na ministerstvu pro místní rozvoj, která by se podle všeho mělo stát novou ministryní pro místní rozvoj. Jméno neprozradil, ale je zřejmé, že mluvil o poslankyni Kláře Dostálové (ANO). „Rád se seznámím s jejími představami, protože právě v tomto resortu by mělo být ono tajemství, jak vytvořit rovnováhu mezi úkoly, které dává stát, a penězi, které dává stát,“ uvedl Zeman.

Posledním dosud potvrzeným jménem v nové vládě je právě současná ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (nestranička za ANO), která včera potvrdila, že je Babišovou kandidátkou pro ministerstvo obrany. Zeman její přesun okomentoval slovy: „K mému úžasu se ministryně pro místní rozvoj rozhodla vzít do ruky zbraň a stát se ministryní obrany. Já to respektuji, protože si její práce vážím a ona argumentuje právě tím, že ministr obrany má být civilista, nikoliv voják. Budiž.“