Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Další ostuda Miloše Zemana. Tentokrát na území Ukrajiny.

Tvrzení, se kterými v poslední době přichází současný prezident ČR Miloš Zeman, pobuřují politiky především na Ukrajině. Před Parlamentním shromážděním Rady Evropy Zeman řekl o Krymu, že je to “fait accompli”, což znamená hotová záležitost. Snažil se Ukrajině poradit, aby se dohodli s hlavním městem Ruska na kompenzaci. Jeho slova nadzvedla řadu Ukrajinců ze židle. Místní média je dokonce označila za skandální. Stranou nezůstala ani média v Rusku, které celá záležitost zaujala.

Ukrajinská místopředsedkyně parlamentu Iryna Heraščenková nechala vzkázat přes tamní tiskovou agenturu Unian, že “Ukrajina nebude nikdy prodávat své území, občany, svrchovanost, čest ani důstojnost.” Výroky prezidenta Zemana považuje za více než cynické. Dodala, že se česká delegace musí za hlavu státu stydět kvůli jeho nemorálnímu chování. Myšlenky, které se Zeman nebojí říkat nahlas, se Heraščenkové nelíbí, ale ještě více ji odrazuje přístup některých evropských poslanců, kteří mu za jeho názory zatleskali.

Šéf diplomacie na Ukrajině Pavlo Klimkin se svěřil deníku Ukrajinska s tím, že by nechal Zemana samotného, ať si dělá a říká, co uzná za vhodné, a vyřídil by si to s osobami, které jej poslali na scénu, i když si byli vědomi toho, jaké názory bude Zeman hlásat.

Poslanec Oleksij Hončarenko na facebooku o Zemanovi napsal, že svým výrokem český prezident zaprodal památku obětí sovětské invaze v srpnu 1968. S kritikou se přidal také poslanec Leonid Emec, který na sociální síti Zemana označil za “darebáka a alkoholika”. Další ukrajinský poslanec Borislav Bereza na adresu Zemana podotkl, že by jej zajímalo, jak by reagovala česká hlava státu na to, kdyby mu Hitler nabídl kompenzaci za obsazení Sudet.

Naopak Dmitrij Kosačov, šéf zahraničního výboru horní komory parlamentu v Rusku, souhlasí s první částí Zemanova výroku. Rovněž považuje připojení Krymu k Rusku za hotovou věc. Odmítá ovšem druhou část tvrzení, že by Ukrajina dostala za poloostrov odškodnění. Nápad s odškodněním zavrhuje také Kosačův zástupce Andrej Klimov. Myslí si, že by Ukrajina měla přijmout fakt, že Krym patří k Rusku, a že se může snažit o výhody pramenící z této spolupráce.

Podle serveru Newsru.com plánuje Miloš Zeman návštěvu Ruska. Je tudíž zřejmé, že všichni budou čekat s napětím na jeho další hlasité výroky.