Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dalším kandidátem na Hrad je bývalý velvyslanec Pavel Fischer

Zajímavou novinkou je kandidatura bývalého velvyslance ve Francii Pavla Fischera na prezidenta v zimních volbách. Fischerovi se podařilo sehnat deset podpisů od senátorů. Mezi podepsanými je například  šéf senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar. V loňském roce Fischera jako adepta na Hrad označila Kroměřížská výzva. Dalším adeptem na hlavu státu s podpisy senátorů je místopředseda Jaroslav Kubera, který doposud nepotvrdil svoji účast ve volbách.

Pavel Fischer má kořeny v Praze. Po studiu filozofické fakulty na Karlově Univerzitě se věnoval sociálnímu učení církve v Ženevě. Absolvoval také studium v Paříži na Národní škole pro státní správu. Díky skvělé znalosti francouzského jazyka působil chvíli jako učitel francouzštiny na gymnáziu. V 90. letech to pak dotáhl až na osobního sekretáře biskupa Františka Lobkowicze v Praze. Fischer zažil prezidenta Václava Havla, kterému dokonce několik let dělal poradce. Od roku 2003 se pak věnoval pozici velvyslance za Českou republiku ve Francii a v Monaku. Ve Francii se mu dostalo ocenění řádu České legie za zásluhy v prospěch bilaterálních vztahů a v Monaku obdržel významný řád sv. Karla. Nyní se věnuje řízení neziskové organizace STEM zabývající se výzkumem veřejného mínění.

V lednových prezidentských volbách se utkají současný prezident Miloš Zeman, který je stále považovaný za favorita, dále bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš nebo podnikal Michal Horáček. Mezi dalšími adepty je lékař Marek Hilšer, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek nebo hudebník Petr Hannig. Překvapením je šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek nebo bývalý politik Karel Štogl.

Kandidát buď sežene povinných 50 tisíc podpisů, nebo získá 10 podpisů v Senátu, nebo 20 podpisů od poslanců. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí prohlašuje, že si zatím zřídilo volební účet celkem 9 mužských kandidátů a 1 žena.