Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Danuše Nerudová dotahuje v průzkumech Petra Pavla, první kolo by vyhrál Babiš

První kolo prezidentské volby by v listopadu vyhrál podle modelu agentury Ipsos předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Získal by 29,7 procent hlasů. Na druhém místě by byl generál Petr Pavel, který by získal 25,3 procenta hlasů. Do dalšího kola by se tak jen těsně nedostala ekonomka Danuše Nerudová s 25 procenty hlasů. Náskok Petra Pavla se jí ale daří snižovat.
 
Zbytek kandidátů na post hlavy státu v průzkumu dosáhl výrazně nižších preferencí než zmíněná trojice favoritů. Na čtvrtém místě by se umístil senátor Pavel Fischer s 6,4 procenty hlasů, 4,2 procenta hlasů by pak získal jeho kolega z horní komory Parlamentu Marek Hilšer.
 
Oproti předchozímu průzkumu agentury Ipsos z října 2022 klesla podpora Petra Pavla o 2,6 %, oproti tomu Babiš posílil o 6,4 % a Nerudová dokonce o 8,1 %.
 
Rozhodování voličů už začala ovlivňovat skutečnost, že ministerstvo vnitra vyřadilo několik kandidátů, kteří nesplnili podmínky. Je mezi nimi i Karel Janeček, který navzdory propadu preferencí zůstává v sedmičce nejsilnějších aspirantů na nejvyšší ústavní funkci.
 
Pozoruhodné je, že volební účast by se podle agentury měla pohybovat okolo 70 procent, nicméně každý druhý volič je údajně ještě nerozhodnutý, komu svůj hlas dá. Případnými šancemi ve druhém kole se volební model nezabýval.
 
Výzkum byl realizován mezi 25. a 28. listopadem 2022 podle kvótního výběru. Celkem se výzkumu zúčastnilo 1 009 respondentů.