Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Demonstrace nemají smysl, Babiš by je měl ignorovat, řekl Zeman

Demonstrace nemají smysl, Babiš by je měl ignorovat, řekl Zeman

Nynější demonstrace proti vládě Andreje Babiše nemají podle prezidenta Miloše Zemana smysl. Smysl podle něj měla demonstrace na Letné v roce 1989, která také byla jediná úspěšná. Žádná další nevedla ke změně vlády, uvedl prezident v nedělním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1.

Zeman také řekl, že premiéru Babišovi radil, aby demonstrace ignoroval. Jediná úspěšná demonstrace od roku 1989 byla podle Zemana právě ta v roce 1989 a všechny ostatní skončily v prázdnu. Zemanovi se líbila sobotní Babišova slova, která pronesl v Bratislavě. Babiš tam řekl, že Česká republika není Slovensko a v České republice se nebude měnit vláda na základě demonstrací.

„Koneckonců se ukázalo, že vražda toho novináře Kuciaka velmi pravděpodobně neměla politickou, ale byznysovou souvislost. No ale když se někdo nechá překvapit a reaguje poněkud hystericky, je to jeho chyba,“ uvedl Zeman.

„Já uklidňuji společnost tím, že jednám s politiky. Nebudu jednat se zběhlým studentem, který by měl dokončit svá studia a na trhu si najít nějaké zaměstnání, protože organizace protivládních demonstrací rozhodně není perspektivní profese,“ řekl Zeman na adresu jednoho z organizátorů demonstrací Mikuláše Mináře.

Prezident zároveň dodal, že plně respektuje právo demonstrantů se vyjádřit.  Pokud si ale přejí demisi premiéra, v parlamentní demokracii je toho možné dosáhnout jen dvěma způsoby. Prvním jsou parlamentní volby a druhou vyslovení nedůvěry vládě ve Sněmovně. Zeman poznamenal, že demonstrantů jsou necelá dvě procenta oprávněných voličů, s tím se volby nevyhrávají. „Já bych ty demonstrace považoval za – do jisté míry – podpůrné shromáždění pro ty české politiky, kteří chtějí odvolat Andreje Babiše,“ dodal prezident.

Poslední demonstrace, které se podle organizátorů z iniciativy Milion chvilek zúčastnilo na 120 tisíc lidí, se uskutečnila v úterý na Václavském náměstí. Další se má uskutečnit v neděli 23. června v Praze na Letné.