Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Demonstranti promítali na Hrad písmeno Z a nápis „Zrádce“, Zemana vyzvali k abdikaci

Několik desítek lidí včera protestovalo před Pražským hradem proti milosti, kterou prezident Miloš Zeman udělil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Zemana vyzývali k abdikaci, skandovali “okamžitě ven” a provolávali hanbu jak prezidentovi, tak vedoucímu prezidentské kanceláře Vratislavu Mynářovi. Na Hrad promítali písmeno „Z“ a nápis „Zrádce“. 

Demonstraci uspořádal Milion chvilek pro demokracii. Organizátoři rozdali demonstrantům píšťalky a dav poté hlasitě vypískával Zemana i jeho spolupracovníky. Mluvčí spolku Hana Strašáková vyzvala na dálku vládu a zákonodárce, aby se snažili o nápravu hradních poměrů. Jedním z řešení by podle ní mohlo být seškrtání rozpočtu prezidentské kanceláře. 

Někteří demonstranti také předčítali úryvky z knihy Farma zvířat od George Orwella, například že „všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější“. Dav pak skandoval hesla jako “mafie”, “ruskej šváb” nebo “Miloše do koše”. Demonstranti si také přinesli rudé trenýrky se symbolem srpu a kladiva nebo transparenty s nápisy jako “Nejde normálně žít, když na Hradě sedí zrádce!” nebo “Zemane, jdi za ruskou vlajkovou lodí”. 

V závěru pak aktivistická skupina V odboj promítala formou videomappingu na Pražský hrad písmeno „Z“, které je symbolem ruské agrese na Ukrajině, a k němu se vázající popis začínající na stejnou souhlásku – tedy slova jako zrádce, zbabělec nebo zmije.