Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Deník N žaluje Pražský hrad za to, že neposkytuje informace některým médiím

Deník N podal žalobu na Kancelář prezidenta republiky (KPR) kvůli tomu, že od konce května odmítá poskytovat informace některým médiím. V prohlášení na svém webu list uvedl, že prezidentská kancelář je úřad jako každý jiný a nemůže si vybírat, zda bude plnit své povinnosti a dodržovat zákony.

Prezidentská kancelář svůj krok zdůvodnila bojem proti dezinformacím. Opatření se týká týdeníku Respekt, serverů Seznam Zprávy a Deník N a pořadů České televize 168 hodin a Reportéři ČT. 

Vedoucí KPR Vratislav Mynář tehdy uvedl, že se některá média snaží “neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků Kanceláře prezidenta republiky” (KPR). „Kancelář prezidenta republiky v souladu se zákonem dbá o svou pověst, přičemž zmiňovaná média dlouhodobě a vědomě šíří informace zkreslené, lživé a neobjektivní,“ prohlásil Mynář. 

Deník N vysvětlil, proč přistoupil k podání správní žaloby. „Žalobou nesledujeme jen zájem Deníku N. Jsme přesvědčení, že hranice toho, co si úřady smějí a nesmějí ve vztahu k médiím dovolit, musí stanovit soud. Podle nás postupovala (KPR – pozn.)  nezákonně, když se rozhodla vybraným médiím včetně Deníku N neodpovídat na otázky,“ stojí v prohlášení. „Občané mají právo být informováni o počínání státu a média jsou tu od toho, aby státní moc kontrolovala,“ doplnili zástupci deníku. 

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček ČTK k podané žalobě pouze uvedl, že mu krok deníku „nestojí za jednu jedinou reakci“.