Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Detektivové z NCOZ začali prověřovat dění kolem hospitalizace prezidenta

Na základě trestních oznámení začala Policie a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřovat dění kolem prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s jeho hospitalizací. Lidé v trestních oznámeních upozorňovali mimo jiné na možný trestný čin přisvojení prezidentské pravomoci nebo neposkytnutí pomoci, z čehož podezřívají okolí prezidenta.

„Státní zastupitelství všechna již doručená podání administrativně zpracovalo a po prvotním posouzení jejich obsahu je postoupilo k přijetí dalších opatření policejnímu orgánu. Policejní orgán v návaznosti na tuto skutečnost zahájil v předmětné věci trestní řízení, respektive sepsal záznam o zahájení úkonů trestního řízení. Nyní tedy probíhá prvotní fáze přípravného řízení označená jako prověřování,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Jedno z trestních oznámení podal například zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek (Praha 4 sobě – Zelení a NK). V podání tvrdí kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý, mluvčí Jiří Ovčáček a případně další lidé v Zemanově okolí si mohli přisvojit pravomoc úřadu, zneužít pravomoci, padělat veřejné listiny, případně se dopustit sabotáže.

Na policii se obrátil také lékař Martin Stránský, podle kterého lidé v okolí prezidenta se mohli dopustit ublížení na zdraví z nedbalosti a neposkytnutí pomoci. Bezvládný stav prezidenta při nedělním příjezdu do nemocnice podle něj mohla způsobit buď jen absolutní neprofesionalita a nedbalost personálu sanitky, nebo jde o běžnou kondici hlavy státu. „Takovéto uvažování by ale svědčilo o další ignoranci a nedbalosti lidí kolem prezidenta,“ uvádí v tiskové zprávě ke svému trestnímu oznámení Stránský.