Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Devět prezidentů včetně Zemana odmítlo ruskou anexi části Ukrajiny

Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy, včetně české hlavy státu Miloše Zemana, ve společném prohlášení odmítlo ruskou anexi ukrajinských území a vyzvalo další členské státy NATO k „podstatnému zvýšení” vojenské pomoci Ukrajině. Prezidenti také vyjádřili podporu budoucímu členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci.

„Nemůžeme mlčet tváří tvář očividnému porušování mezinárodního práva Ruskou federací, a proto vydáváme následující prohlášení: Potvrzujeme podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Neuznáváme a nikdy neuznáme snahy Ruské federace o anexi jakékoliv části ukrajinského území,“ stojí ve společném prohlášení.

„Podporujeme Ukrajinu v její obraně proti ruské invazi, žádáme, aby se Rusko okamžitě stáhlo ze všech okupovaných území, a vyzýváme všechny spojence k podstatnému zvýšení vojenské pomoci Ukrajině. Všichni, kteří páchají zločiny agrese, musí být povoláni k odpovědnosti a čelit spravedlnosti,“ píše se dále v dokumentu, který kromě prezidenta Zemana podepsala také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a dále prezidenti Estonska, Litvy, Lotyšska, Severní Makedonie, Černé Hory, Polska a Rumunska. 

Prohlášení je reakcí na páteční podpis ruského prezidenta Vladimira Putina na smlouvách o připojení čtyř okupovaných ukrajinských regionů k Ruské federaci. Putin po podpisu prohlásil, že Rusko bude anektovaná území hájit „všemi dostupnými prostředky“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátce poté sdělil, že Kyjev nebude s Ruskem jednat, dokud bude v jeho čele Putin, a oznámil, že Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO.