Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do inaugurace Petra Pavla zbývá necelý měsíc, ceremoniál bude bez vojenské přehlídky

Nově zvolený prezident Petr Pavel si dva týdny po vítězství v prezidentské volbě vzal dovolenou, aby nabral síly na další schůzky, rozhovory a v neposlední řadě také na slavnostní uvedení do úřadu prezidenta republiky, které proběhne 9. března. Inaugurace tentokrát proběhne bez tradiční vojenské přehlídky, Místo ní by nový hradní tým rád umožnil veřejnosti vstup na třetí nádvoří Pražského hradu, kde budou velkoplošné obrazovky přenášet slavnostní akt.

Kdo bude přítomný na prezidentské inauguraci, určuje předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, pozvánky totiž půjdou jejím jménem. Jejich počet je limitován kapacitou Vladislavského sálu, zhruba 700 lidí. Čestnými hosty jsou bývalí prezidenti, tedy Václav Klaus a Miloš Zeman v doprovodu manželek. Pozvaná by měla být i Dagmar Havlová.

Markéta Pekarová Adamová pro Českou televizi zmínila, že na inauguraci prezidenta Petra Pavla by mohli být pozváni i prezidenti okolních států. Přítomnost ostatních prezidentů sice nebývá zvykem, podle Pekarové by Petr Pavel mohl přizváním dalších hlav států vytvořit novou tradici.

“Setkání s lidmi, schůzky a rozhovory. I když jsem po intenzivní kampani a prvním týdnu částečně cítil únavu, zároveň mě to neuvěřitelně nabíjelo. Přišel ale čas si oficiálně odpočinout. Do konce týdne proto budu na dovolené, nabírat energii na práci, která je před námi,” uvedl Pavel v úterý na Twitteru. Již příští pondělí jej pak čeká ostře sledovaná schůzka s končícím prezidentem Milošem Zemanem. Ta by měla proběhnout v 11 hodin na zámku v Lánech.