Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do Prahy dorazil rakouský prezident Van Der Bellen, setká se Zemanem i Pavlem

Na státní návštěvu České republiky včera v doprovodu manželky Brigitte dorazil rakouský prezident Alexander Van Der Bellen. Do Prahy dorazil vlakem, oficiální program mu dnes začal setkáním s končícím českým prezidentem Milošem Zemanem. Ten avizoval, že svému rakouském protějšku a osobnímu příteli udělí nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva.

Během dne má Van der Bellen v plánu jednání i s nastupujícím prezidentem Petrem Pavlem, sejde se také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a premiérem Petrem Fialou (oba ODS). S předsedou české vlády bude hovořit o pokračování pomoci Ukrajině nebo o bilaterální spolupráci Česka a Rakouska.

Přestože se Zeman s Van Der Bellenem neshodnou například v otázce zelené energie a migrace, mají spolu blízké vztahy a snaží se o přátelskou spolupráci obou zemí. Při poslední Zemanově návštěvě Rakouska se český prezident zasazoval o otevření  Českého domu ve Vídni. „Bylo by krásné, kdybychom časem měli Český dům i ve Vídni, protože ve Vídni byla tak velká česká menšina, že se o Vídni říkalo, že je to druhé největší české město.“

Oba prezidenti se vyslovili pro posílení dopravního spojení mezi oběma zeměmi. Podle Zemana dálnice mezi hornorakouským městem Linec a Českými Budějovicemi bude na české straně dokončena možná dříve než v Rakousku. „Na druhé straně je naše ostuda, že jsme dosud nepokročili z naší strany ve stavbě dálnice Brno–Vídeň. Pan ministr dopravy mi sdělil, že jsou to ekologičtí aktivisté z české strany, kteří brání stavbě této dálnice, a to zejména v úseku Novomlýnské nádrže,“ neodpustil si Zeman při tehdejší návštěvě jedno „zelené“ rýpnutí.