Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do prezidentských voleb zbývá měsíc, kandidáti dostali volební čísla. Jedničku má Fischer

Přesně měsíc zbývá do otevření volebních místností pro první kolo volby prezidenta republiky. Státní volební komise už jednotlivým kandidátům vylosovala volební čísla, kterými budou označeny hlasovací lístky. Kandidáti též mohou svá čísla využít ve volební kampani. Číslo jedna obdržel senátor a diplomat Pavel Fischer, favoritkou voleb je dle posledních průzkumů ekonomka Danuše Nerudová.

Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš bude v lednu usilovat o prezidentský post se šťastným číslem sedm, se kterým v předchozích volbách kandidoval současný prezident Miloš Zeman. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová získala číslo šest a někdejšímu představiteli české armády a NATO Petru Pavlovi los přidělil čtyřku.

S číslem dva kandiduje poslanec SPD Jaroslav Bašta, číslo tři má odborový předák Josef Středula. S pětkou kandiduje bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, Podnikatel Karel Diviš půjde do voleb s číslem osm a posledním potvrzeným kandidátem je senátor Marek Hilšer, který dostal devítku.

„Jedničku“ měl v minulých prezidentských volbách někdejší předseda vlády a ODS Mirek Topolánek, dvojku textař a podnikatel Michal Horáček. Čtyřku los určil prezidentovi Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřímu Hynkovi, pětku dostal hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig, šestku bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek.