Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do prezidentských voleb zbývá půl roku, přihlášky kandidátů se uzavřou 8. listopadu

Již za necelého půl roku se otevřou volební místnosti pro hlasování v historicky třetí přímé volbě prezidenta republiky, první kolo voleb je naplánováno na 13. a 14. leden. Někteří kandidáti už zahájili sbírání občanských podpisů, kterých potřebují minimálně 50 tisíc. A první z nich tvrdí, že už shromáždili podpisů dostatek.

Náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a státní správy Petr Vokáč uvedl, že kandidátní listiny zatím nikdo neodevzdal. Uchazeči o prezidentský úřad na to mají čas do 8. listopadu tohoto roku. Poté bude ještě probíhat úřední kontrola podpisových archů, a pakliže budou podpisy odpovídat informačním systémům evidence obyvatel, kandidát bude připuštěn k volbám. Zde je nutné zdůraznit, že jeden občan může svým podpisem platně podpořit více kandidátů. 

Podle volebního zákona musí také kandidáti do pěti dnů od vyhlášení prezidentských voleb zveřejnit své transparentní účty, ze kterých budou financovat volební kampaň. Zatím tak učinilo celkem kandidátů, kteří kampaň už zahájili nebo ji v nejbližších týdnech zahájí. 

Někteří kandidáti prohlásili, že prezidentskou kampaň si budou financovat z vlastních zdrojů. Mezi ně patří například podnikatel Karel Janeček, který si do začátku převedl na transparentní účet milion korun. Další kandidující podnikatel Karel Diviš na svou kampaň také přispěl ze svého, a to částkou 1,1 milionu korun, další peníze mu dali jeho podporovatelé.

Podle bookmakerů i prvních průzkumů je největším favoritem Andrej Babiš, následovaný Petrem Pavlem, Danuší Nerudovou a senátorem Pavlem Fischerem. Ten kandidaturu zatím také zvažuje.