Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do prezidentských voleb zbývá rok. Ve hře je 30 možných kandidátů

Rok před řádným termínem prezidentských voleb ve veřejném prostoru zaznívají jména tří desítek možných kandidátů na Pražský hrad. Někteří již prezidentskou kampaň zahájili, sbírají podpisy voličů pod kandidátní petici nebo si založili volební stránky, další s definitivním oznámením svého zájmu vyčkávají. Jména dalších by se měla teprve objevit. Favority sázkových kanceláří jsou bývalý premiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel.

První kolo posledních prezidentských voleb se konalo 12. a 13. ledna 2018. Na kdy přesně bude vypsáno příští hlasování, zatím není známo. Rozhodne o něm předseda Senátu, podle zákona termín vychází na leden nebo začátek února příštího roku.

Kandidaturu zatím potvrdila desítka mužů a žen, někteří z nich ale s oficiálním oznámením zatím z taktických důvodů vyčkávají. Voleb se určitě zúčastní předchozí Zemanovi vyzyvatelé a současní senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, kteří kandidaturu oznámili již v roce 2018, resp. 2019. 

Letos se k nim přidala dvojice žen, a to prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová a advokátka Klára Long Slámová. Svého kandidáta si  vybralo také hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES, které od podzimu shání podpisy pod petici za kandidaturu svého šéfa Jakuba Olberta.

V příštích měsících se chtějí ke kandidatuře vyjádřit i bývalý ministr financí a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a matematik a podnikatel Karel Janeček. Vážně svou účast zvažuje i hudebník a exministr Michael Kocáb. Zájem o prezidentský post oznámil již v dubnu 2019 také podnikatel a majitel TV Barrandov Jaromír Soukup.

Opětovnou kandidaturu v minulosti nevyloučil ani bývalý prezident Václav Klaus, mluví se i o odborovém předákovi Josefu Středulovi nebo předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS). Úvahy o kandidatuře připustil také expremiér Jiří Paroubek a nevyloučily ji ani bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a exministryně financí Alena Schillerová (ANO).