Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dodnes se policistům nepodařilo vypátrat autora letáků podporujících volbu Miloše Zemana v prezidentských volbách.

Nic nenasvědčuje tomu, že by v případě podpůrných letáků, které vyzývaly občany k volbě Miloše Zemana, mělo dojít ke spáchání trestného činu. Policejní orgán proto kauzu odložil, jak vyplývá z prohlášení policejní mluvčí Gabriely Holčákové.

Trestní oznámení bylo podáno před prvním kolem prezidentských voleb, kdy se v Moravskoslezském kraji k lidem do poštovních schránek dostaly letáky s informací, že Zeman postupuje automaticky do druhého kola, a jehož podpora u přímé volby není v prvním kole nutná. Jednalo se o šíření nepravdivých informací. Policie toto oznámení ovšem odložila z důvodu nezjištění žádných závažných skutečností, které by napovídaly tomu, že došlo k porušení zákona. Totožnost autora letáku je dosud neznámá. Původně mu hrozilo až tříleté odnětí svobody.

Leták oslovoval Zemanovy voliče slovy, že v prvním kole k volebním urnám nemusí. Od letošního roku podle jeho autora platí novinka, podle které prezident obhajující svůj mandát, postupuje automaticky do druhého kola. Podobné texty se objevily i na sociálních sítích. Tam dokonce někteří odvážlivci vyzývali k tomu, aby volební lístek se jménem Zemana zaslali přímo na Hrad, místo vhození do volební urny. Ministerstvo vnitra tehdy důrazně podobné dezinformace odmítlo. Šířené informace byly zcela určitě lživé.

Za oznámením tehdy stála bývalá místopředsedkyně moravskoslezské organizace Strany práv občanů Ludmila Večerková. Její známí ji měli údajně informovat, že se jim ve schránkách objevily letáky na podporu Zemana. Ona sama přitom žádný nedostala. Zpráva na letáku jí připadala jako dezinformační nástroj k tomu, jak zmást české občany, aby nešli volit v prvním kole voleb. Večerková se domnívá, že zvlášť senioři mohli informacím na letáku uvěřit.

Nejlepší krajský výsledek v prvním kole znovuzvolený prezident Zeman získal právě v Moravskoslezském kraji, a to 49,24 procenta hlasů. Ve druhém kole ve stejném kraji dostal 62,31 procenta hlasů, když jej volilo 383 104 lidí. Opět šlo o jeho nejlepší krajský výsledek.