Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Doporučení soudcům není ovlivňování. Baxa je možná trochu zatrpklý, řekl Zeman

Kancléř Pražského hradu Vratislav Mynář se podle informací časopisu Respekt opakovaně snažil ovlivňovat fungování Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu a Městského soudu.  Kromě toho, že u nich zjišťoval informace k důležitým případům jim měl i doporučovat, jak mají rozhodovat. Za soudci prý Mynář takto chodil několik let.

Mynář ve svém vyjádření schůzky nepopřel, odmítl však, že by se pokoušel soudy jakýmkoli způsobem ovlivňovat. Na schůzky se soudci prý chodil s vědomím prezidenta Miloše Zemana. Stejně jako při schůzkách s politiky či řediteli firem šlo podle něj o seznámení dotyčného se stanovisky a postoji prezidenta.

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách. Podle prezidenta ovšem „doporučení není ovlivnění, doporučení je vyjádření názoru,“ jak poznamenal v TV Barrandov. „Pan Baxa mě také občas doporučoval, koho mám a koho nemám navrhnout. No a proč já bych nemohl doporučovat panu Baxovi ve věci Nejvyššího správního soudu,“ řekl Zeman.

Prezident dále prohlásil, že Baxa je „možná trochu zatrpklý“ kvůli tomu, že Zeman nevyhověl jeho žádosti, a jmenoval novým předsedou NSS Michala Mazance. Baxovi vadilo, že Mazanec bude za tři roky muset funkci opustit kvůli věku. Soudci by podle Zemana neměli žít ve skleněné věži. Izolování od kontaktů s ostatními lidmi by podle prezidenta zhoršilo kvalitu jejich práce, protože nebudou znát řadu informací nebo je budou znát zkresleně. Zeman nicméně zdůraznil, že v žádném případě by takové schůzky neměly probíhat pokoutně. „Jestliže se skrývají lidé, kteří se scházejí, je na tom něco špatného,“ uzavřel Zeman.