Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Doposud nejtučnějším kontem na transparentním účtu se může chlubit prezidentský kandidát Jiří Drahoš!

Každý prezidentský kandidát musí mít zřízený transparentní účet, na kterém jsou vidět příspěvky a výdaje v rámci volební kampaně. Současný prezident ČR Miloš Zeman má na svém účtu více než 218 tisíc korun, a to si jej založil teprve před několika dny. Vzhledem k řadě Zemanových odpůrců se mu ale kromě příspěvků dostává i nespočet posměšků a nadávek, když mu na účet lidé posílají haléře.

Jedním z favoritů prezidentských voleb je podnikatel Michal Horáček, který má zřízené dva účty. První z nich vede jako volební účet pro prezidentské volby, na kterém není nic. Jako důvod Horáček uvádí fakt, že si celou kampaň platí sám a kvůli nezávislosti nechce přijímat žádný příspěvek. Jeho druhý účet je od spolku Máme na víc, z.s., na kterém jsou jako jediný zdroj uvedeny příspěvky Horáčka. K srpnu 2017 na něm bylo neuvěřitelných 4 495 577 miliónů korun. Nezaostává ani další z favoritů na Hrad, bývalý akademik věd Jiří Drahoš, který si svůj transparentní účet založil letos v březnu. Podařilo se mu nasbírat částku 10 318 814 miliónů korun.

U ostatních kandidátů jsou částky na účtech výrazně nižší. Například lékař Marek Hilšer má na něm asi 212 tisíc korun. Bývalý šéf Škoda Auto Vratislav Kulhánek si přišel na 2 467 550 Kč. Přičemž na Kulhánkův účet vložil největší vklad v hodnotě 2, 5 miliónu korun miliardář Sehnal.

Jedním z nejhubenějších účtů je ten od kandidáta Rozumných Petra Hanniga, který má v současnosti na účtu k dispozici 600 Kč. Bývalý poslanec Otto Chaloupka se může pochlubit vyšším kontem, na účtu má 1 100 Kč. A na závěr nejhubenějším obnosem na účtu disponuje jediná ženská kandidátka Jana Yngland Hrušková, která tam má pouhých 102 Kč.