Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dostatek podpisů má zatím jen Michal Horáček

Zájemcům o post českého prezidenta už zbývají jen zhruba tři měsíce na to, aby nasbírali potřebných 50 tisíc podpisů, které zákon o volbě prezidenta republiky stanoví jako minimum pro registraci kandidátní listiny. Navíc musí jít slovy zákona o podpisy občanů oprávněných volit prezidenta republiky, tj. starších 18 let. Kromě „autogramu“ musí lidé na podpisový arch zapsat i číslo svého občanského průkazu nebo pasu, jinak je podpis neplatný a nedá se započítat.

Textař a bývalý majitel sázkové kanceláře Fortuna Michal Horáček minulý týden ohlásil, že jeho kandidaturu již svými podpisy podpořilo zhruba 70 tisíc občanů. Dalších 11 tisíc podpisů prý Horáčkův tým musel vyřadit, protože nesplňovaly zákonná kritéria. Někteří lidé chybují v číslech dokladů, nebo místo občanky uvedou číslo řidičáku, s čímž však zákon nepočítá a nelze takový podpis uznat. Kandidáti proto raději kalkulují se zhruba dvacetiprocentní rezervou v počtu podpisů, právě kvůli možným chybám.

Horáček je z trojice favoritů prezidentské volby zatím jediný, jehož volební petice překonala padesátitisícovou hranici podpisů. Současný prezident Miloš Zeman má podle informací z jeho štábu zhruba 40 tisíc podpisů, vědec Jiří Drahoš něco přes 35 tisíc.