Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Drahoš 9,5 milionu, Horáček pět milionů. Prezidentští kandidáti sbírají peníze na kampaň

Uchazečům o funkci prezidenta přibývají peníze na transparentních účtech. Například bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš na něm má asi devět a půl milionu korun. Textař a podnikatel Michal Horáček zhruba pět milionů. Současný prezident Miloš Zeman opakovaně říká, že žádnou osobní kampaň nepovede.

Sto tisíc korun i půl milionu. Také takové částky najdete na transparentním účtu Jiřího Drahoše jako dar od jednoho člověka.

Drahoš řekl, že se u větších sum snaží prověřovat jejich původ. „U těch menších, u fyzických osob to prakticky není možné. Je to transparentní účet a samozřejmě uvítám, pokud by tam kdokoliv z veřejnosti objevil třeba nějaké jméno, které se tomu dotyčnému nezdá. Ale v každém případě se snažíme prověřovat, od koho jsou zejména ty větší částky,” řekl Radiožurnálu Drahoš.

Sto tisíc korun věnoval Jiřímu Drahošovi na kampaň například bývalý šéf Akademie věd a současný předseda dozorčí rady energetické společnosti ČEZ Václav Pačes.

Textař a podnikatel Michal Horáček si chce celou kampaň platit ze svého. Zřídil si proto nový druh transparentního účtu, na který může posílat peníze jen on sám a není možné, aby tam přispívaly firmy, právnické a fyzické osoby.

„Chci, aby bylo zřejmé, že mně na to nikdo nepřispívá, ani lidé, ani byznysmeni, ani strany. Prostě nikdo jiný. Je to moje záležitost,” vysvětlil Horáček. Na Horáčkově transparentním účtu je teď přibližně pět milionů.

Současný prezident Miloš Zeman opakovaně říká, že při další kandidatuře nepovede žádnou osobní kampaň. Poprvé to řekl už v březnu, když oznámil, že chce o Hrad bojovat znovu.

„Připadal bych si jako blázen, kdybych říkal, jakou já mám představu o výkonu prezidentské funkce. To jsem říkal před čtyřmi lety a snažil jsem se od té doby tuto představu naplnit,” dodal Zeman. Volební tým, který mu sbírá potřebné podpisy, vede jeho manželka Ivana.

Nedávno oznámil kandidaturu také bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. A to jako uchazeč obnovené Občanské demokratické aliance (ODA). „Zatím je to nastaveno tak, že mi všechno platila ODA, ale samozřejmě počítáme se sponzory. Předpokládám, že bych jednal s většími průmyslovými podniky,” vysvětlil. Kulhánek chce mít transparentní účet nejpozději přespříští týden.

Lékař a aktivista Marek Hilšer má na účtu od dárců zhruba sto tisíc korun. Říká, že by nepříjal dar vyšší než půl milionu korun.

Zdroj: iRozhlas