Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Drahoš a Fischer se v předvolebním duelu pustili do Zemana, vlastní myšlenky ale nepředstavili

Za Prahu 4 a 12 chtějí do Senátu vstoupit bývalí prezidentští kandidáti Pavel Fischer a Jiří Drahoš. Ve Studiu Blesk se konal předvolební duel, kterého se oba zúčastnili. Poměrně kriticky se vyjadřovali o prezidentovi Milošovi Zemanovi. Jednak se jim nelíbí Zemanova neochota udělat na ministerstvu zahraničí pořádek a jmenovat stálého šéfa rezortu, nesouhlasí ani s jeho podporou demonstrujícím v Chemnitz.

Drahoš připouští, že je tamní situace vyhrocená, ale stojí si za tím, že si prezident musí zachovat dekórum a vystupovat korektně. Ve svém sympatizujícím projevu směrem k migrantům se Zeman opřel do kancléřky Merkelové, což se nelíbí oběma pánům, Drahošovi, či Fischerovi. „Prezident republiky by neměl komentovat takovou zjitřenou událost v sousední zemi, která je naším nejbližším sousedem a spojencem,“ zdůraznil Fischer.

Skutečnost, že funkci ministra zahraničí zastává ministr vnitra, tzv. „na částečný úvazek“ je zejména pro Drahoše nepřijatelná. Narážel tak na kauzu s europoslancem ČSSD Miroslavem Pochem, kterého si strana vybrala jako adepta na ministra zahraničí, ale prezident Zeman jej odmítl a odmítá jmenovat. Momentálně se o chod diplomacie stará Jan Hamáček. Bývalý šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš jen smutně kroutí hlavou. Domnívá se, že by prezident i premiér měli brát pozici ministra zahraničí vážněji. „Z mého pohledu je ta situace krajně neuspokojivá a považuji ji za velmi vážnou,“ postěžoval si v živém přenosu Drahoš.

Podobný názor zastává i bývalý diplomat a velvyslanec ČR ve Francii a Monaku Fischer. Vzhledem k problematickému stavu v Evropské unii je obsazení postu šéfa diplomacie podle něj urgentní. „Ministra potřebujeme. Je tu nouzová situace. “ Ministr zahraničí se v rámci svého zaměstnání účastní řady důležitých jednání, kde zastupuje naši zemi, vysvětluje. Z pohledu Fischera, který má s diplomacií letité zkušenosti, nemůže ministr zahraničí plnit svou roli na 100 % z kanceláře z Prahy. „Musí cestovat, trávit svůj čas se svými partnery a vyjednávat,“ konstatoval.  Situace je o to vážnější, že na valné shromáždění OSN, které proběhne v New Yorku, nedorazí ani Zeman a zjevně ani ministr zahraničí.

Zdá se, že oběma politikům leží náš pan prezident v “žaludku“. Apelují proto, že by se měl začít chovat více aktivněji a zastávat svou prezidentskou funkci zodpovědněji. Drahoš dokonce naznačil, že by za chátrajícím Zemanovým stavem opravdu mohly být zdravotní problémy. Očekával by, že to nejvýše postavený člověk v zemi veřejně přizná, pokud tomu tak je. Fischer dodává, že Zeman už svou funkci delší dobu nezvládá, a tudíž ani neplní dobře. Svůj zájem proto bývalý diplomat přesouvá spíše na budoucnost Česka.

Během duelu se probírala různá témata. Jedním z nich byly i migrační kvóty a uprchlická krize. Drahoš si pochvaloval aktivitu ze strany premiéra Andreje Babiše, který cestuje po celé Evropě, aby vyjednal lepší podmínky pro nás i pro EU. Drahoš tak nejspíš měl na mysli plánovanou cestu do Německa, kde se Babiš setká s kancléřkou Angelou Merkelovou. I tak si rýpnul s tím, že po boku předsedy vlády by rád viděl ministra zahraničí. Podobně přívětivě o Babišovi hovořil i Fischer. On sám největší důraz klade na pozastavení počtu uprchlíků mířících do EU. Řešení vidí v tom, že jednotlivé členské státy Evropy budou shodně jednat tak, aby se nelegální migranti mohli vrátit zpět do původních zemí.