Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Drahoš nařkl prezidenta z mlčení k Afghánistánu. Zeman se však vyjádřil mnohokrát

Senátor a někdejší neúspěšný kandidát na prezidenta republiky Jiří Drahoš se kriticky vyjádřil vůči současné hlavě státu s tím, že od něj neslyšel žádné vyjádření k situaci v Afghánistánu. Prezident Zeman se však vyjádřil mnohokrát a před aktuální situací se snažil varovat. Zároveň se jako jeden z prvních postavil za přijímání bývalých afghánských spolupracovníků do Česka.

Zeman s rozhodnutím spojenců o stažení vojáků z Afghánistánu od počátku nesouhlasil a své stanovisko prezentoval například na květnovém summitu Severoatlantické aliance (NATO). „Zbabělá kapitulace,“ řekl tehdy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi. Američany kritizoval, že se dopouštějí při domluvách s Tálibánem stejné chyby, jako západní mocnosti při jednáních s Adolfem Hitlerem, řekl, že mají počítat „se stejnými důsledky“.

V červnu pak v televizním vystoupení jako bývalý prognostik předpověděl, co spojence a vůbec Evropu čeká, pokud Afghánistán opustíme. „Pokud chceme opravdu bojovat proti terorismu, nezbude nám nic jiného než se do Afghánistánu vrátit, a to za cenu daleko větších ztrát a nákladů, než kdybychom tam teď setrvali,“ řekl prezident. 

Na konci července pak Zeman jako jeden z prvních politiků upozorňoval, že musíme přijmout afghánské uprchlíky, kteří dříve spolupracovali s Českem, jinak jim hrozí smrt. „Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt,“ zprostředkoval tehdy Zemanovo varování tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. 

Profesor Jiří Drahoš se v pondělí přesto na twitteru ptá: „Kdy myslíte, že k situaci v Afghánistánu uslyšíme vyjádření od vrchního velitele našich ozbrojených sil?“ Zemanův soupeř z poslední prezidentské volby je zřejmě tak zaneprázdněn prací v Senátu, že nestíhá sledovat ani vyjádření hlavy státu.