Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Drahoš: Premiér by neměl být trestně stíhán

Případné obvinění může do budoucna zkomplikovat politickou kariéru šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podle průzkumů nejvážnější soupeř Miloše Zemana Jiří Drahoš si totiž nedokáže představit, že by pověřil formováním kabinetu někoho, o koho se zajímá policie. „Určitě bych využil všechny možnosti k tomu, aby trestně stíhaný člověk nesestavoval vládu,“ říká uchazeč o prezidentskou funkci v rozhovoru s Pavlem Štruncem. Nelze přitom vyloučit, že k takovému scénáři skutečně dojde. V případě patového výsledku říjnových parlamentních voleb, a následujících složitých vyjednáváních, se Babiš s Drahošem na Hradě po březnu příštího roku skutečně můžou setkat. Jak by tedy Drahoš takovou situaci řešil, aniž by porušil Ústavu?

Hvězdné okamžiky každého českého prezidenta jsou po sněmovních volbách, kdy jmenuje premiéra. Letos to bude zvláště zajímavé, neboť vítězem voleb se může stát trestně stíhaný muž, předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Prezident Zeman v tom komplikaci nevidí, Babiše by jmenoval, vy jste se vyjádřil opačně. Jak byste to tedy řešil?

Jako člověku, který umí pragmaticky posuzovat vzniklou situaci, by mi přišlo nepochopitelné, pokud by trestně stíhaný člověk usiloval o funkci předsedy české vlády. Premiér je čtvrtá nejvyšší a velmi exponovaná funkce ve státě, která by měla mít i etický rozměr. Ctím presumpci neviny a trestně stíhaný člověk není obžalovaný, natož odsouzený, ale v politice to neplatí. Kdyby to nastalo, snažil bych se to každému obviněnému politikovi vymluvit. Musím ale dodat, že pokud by vítězná strana s jinou alternativou nepřišla a neexistovalo by jiné věrohodné řešení, ústava nenabízí příliš mnoho jiných možností než jmenovat premiérem osobu navrženou vítězem voleb.

Stejně absurdní to před čtyřmi lety připadalo Miloši Zemanovi, který zdůvodnil jmenování úřednické Rusnokovy vlády s tím, že nebude riskovat, aby některý z členů nové vlády řídil svůj resort „z cely vyšetřovací vazby“.

Jak vidíte, pan prezident změnil názor, na tu situaci si dobře vzpomínám. Ač tehdejší koalice deklarovala, že má ve sněmovně většinu, Miloš Zeman jmenoval úřednickou vládu. Ale nechci komentovat jeho měnící se postoje.

Komentovat zato můžete situaci kolem Andreje Babiše. Čím si vysvětlujete, že přes aféry kolem korunových dluhopisů, ovlivňování médií či Čapího hnízda je stále nejpopulárnějším politikem? Je podle vás Andrej Babiš, jak tvrdí pravicová opozice, hrozbou pro českou demokracii?

Nemyslím si, že by česká demokracie mohla být jen tak jednoduše ohrožena. Platí ovšem, že demokracie nefunguje sama od sebe. Je třeba ji pěstovat, starat se o ni, hlídat ji. Když se objevily některé kauzy spojené s Andrejem Babišem, například ovlivňování médií, prohlásil jsem, že by měl na funkci ministra financí rezignovat. Nechci spekulovat, jak dopadnou volby, ale opakuji, že bez ohledu na osobu je pro mě nepředstavitelné debatovat o premiérském postu s někým, kdo je trestně stíhán. Kromě politické a etické roviny je tu i zcela praktická věc. Když je někdo obviněn, musí se hájit, chodit na výslechy, konzultovat s advokátem svůj případ. Copak by mohl efektivně řídit vládu? Vítěz voleb, který by doložil dostatečnou podporu ve sněmovně, by ovšem jako alternativu mohl nabídnout jiného kandidáta na premiéra než předsedu.

Policie zatím Andreje Babiše neobvinila, dokonce ani sněmovna ho ještě nevydala k trestnímu stíhání. Nechme tedy tento aspekt stranou. Co říkáte tomu, že miliardář, bývalý majitel obřího holdingu Agrofert, dvou celostátních novin a rádia, získal takovou podporu u bývalých voličů ČSSD a KSČM?

Úspěch Andreje Babiše a jeho hnutí je z mého pohledu výsledkem něčeho, co nazývám nekulturností české politické scény, svého času až marasmem, kdy byli někteří významní politici navázáni na různé kmotry. Když ale slyším heslo o řízení státu jako firmy, mám s tím problém – jakkoli je v tom jistě kus předvolební nadsázky. Všechno nelze vyřešit tak snadno. Například občané nejsou zaměstnanci, nemohou být premiérem propuštěni.