Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Drahoš se nadechuje, prezident Zeman hájí pozice, Horáček ztrácí !!

Během jarního průzkumu* se ukázalo, že celých 21 procent voličů zatím neví nebo není rozhodnuto, komu v prezidentské volbě dá svůj hlas. Naopak z našeho letního průzkumu vyplývá, že počet nerozhodnutých voličů se výrazně snížil, a to na 6,6 procenta z dotázaných. Je tak zřejmé, že postupující volební kampaně voliče oslovují a pomáhají jim vytvořit si názor na jednotlivé kandidáty. Zemanova podpora stoupá, z jarních 37 procent si polepšil na necelých 45 procent, zatímco původní dvojka Michal Horáček s 20 procenty se nyní propadl na třetí místo s 12,3 procenta. Akademik Jiří Drahoš potenciální voliče zjevně zaujal, ze 17 procent vystoupala jeho podpora na téměř 30 procent. Současným čtvrtým favoritem je lékař a aktivista Marek Hilšer, jehož by volilo 3,5 procenta oprávněných voličů.

* průzkum společnosti Median pro Český rozhlas, 7. – 10. dubna, 1008 účastníků

Druhá přímá volba prezidenta České republiky proběhne v lednu příštího roku, před skončením mandátu prezidenta Miloše Zemana. Přesný termín zatím není znám, podle Ústavy se volby musí konat nejpozději 30 dnů před uplynutím volebního období stávajícího prezidenta. Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman složil prezidentský slib 8. března 2013 a volební období je pětileté, nejzazší termín voleb vychází na pátek a sobotu 2. – 3. února 2018.

A právě odpověď na otázku, kdo se v příštím roce stane „Dobrým Prezidentem“ byla cílem našeho posledního průzkumu. Zúčastnilo se ho 8247 lidí z celé České republiky v období od 1.6.2017 do 14.7.2017. Hlasování probíhalo prostřednictvím sociální sítě Facebook a stránek www.dobryprezident.cz a hlasovat bylo možno o kandidátech, kteří svou kandidaturu veřejně ohlásili nejpozději 1.6.2017.

 

Výsledky hlasování:

DP - Volební průzkum GRAF 1
 
Rozložení podpory prezidentských kandidátů v regionech. V každé části grafu můžete vidět dvojici favoritů v odpovídajícím pořadí:

DP - Volební průzkum GRAF 2