Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Drahoš se stal senátorem v prvním kole. Je to cena útěchy, vysmál se Zeman

Novým senátorem za Prahu 4 se o víkendu stal bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Se ziskem 52,65 procent hlasů získal mandát už v prvním kole volby. Kromě ostatních soupeřů porazil i dosavadní senátorku a kolegyni z Akademie věd Evu Sykovou, která byla do Senátu zvolena za ČSSD.

O senátorská křesla o víkendu bojovali i další poražení prezidentští kandidáti. Diplomat Pavel Fischer dostal na Praze 12 celkem 48 procent hlasů a postupuje tak do druhého volebního kola, podobně úspěšný byl i lékař Marek Hilšer, který na Praze 2 získal důvěru 44 procent voličů a rovněž postupuje do druhého kola. Méně už se dařilo Petru Hannigovi (na Praze 8) a Jiřímu Hynkovi (v Chrudimi), kteří do druhého kola senátních voleb nepostoupili.

Prezident Miloš Zeman volby komentoval v pořadu „S prezidentem v Lánech“. Očekával prý, že někteří z prezidentských kandidátů uspějí. Prezidentskou kandidaturu, byť neúspěšnou, považuje za „nesporný benefit“. „O těchto kandidátech mluvila celá voličská veřejnost. A právě v Praze bodovali velice výrazným způsobem, ale v jiných krajích už tolik ne,“ shrnul prezident.

Řeč byla i o úspěchu Zemanova nejtěžšího soupeře Jiřího Drahoše, kterého voliči poslali do Senátu rovnou z prvního kola. „Panu Drahošovi mohu blahopřát už teď a jako bývalý prognostik mohou s předstihem blahopřát i dalším mým protikandidátům. Je to pro ně trošku cena útěchy, i když nechci senátní křeslo podceňovat. Nicméně když se podíváte na toto prezidentské křeslo, je přece jen poněkud masivnější,“ komentoval Zeman a zároveň si s úsměvem osahal pohodlné křeslo na zámku v Lánech, ve kterém při rozhovoru seděl.

 

Připomeňme, že Drahoš prezidentskou volbu prohrál s relativně těsným rozdílem zhruba 150 tisíc hlasů proti Zemanovi. „Nebyl to snadný soupeř. Vzhledem k tomu, že již nebudu potřetí kandidovat, tak se může pokusit za 4,5 roku znova, bude-li si to přát,“ uzavřel Zeman.