Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Drahoš v televizní debatě mlžil dvakrát, Zeman sedmkrát

Včera jsme mohli sledovat první přímý střet současného prezidenta Miloše Zemana a jeho vyzyvatele, profesora Jiřího Drahoše. Oba kandidáti přijali pozvání do pořadu „Česko hledá prezidenta“ na televizi Prima. Jednalo se o první ze dvou ohlášených diskusí obou soupeřů v boji o úřad prezidenta republiky.

Server demagog.cz se zabývá tzv. factcheckingem, neboli ověřováním faktických tvrzení politiků. Vznikl v roce 2012 jako dobrovolná nezávislá iniciativa dvou studentů Masarykovy univerzity v Brně a rozvinul se do dnešní podoby, kdy na analýzách pravdivosti politických projevů pracuje již celý tým lidí. Nutno podotknout, že projekt stále funguje na principu dobrovolnické práce a není spjat s žádným politickým subjektem.

Demagog.cz prověřil veškeré výroky, které během včerejší debaty pronesli její aktéři. Výsledek je takový, že v televizním duelu pronesl více nepravdivých výroků současný prezident. Pravdou ale je, že Miloš Zeman zároveň poskytl „pátračům“ k analýze zhruba dvakrát víc materiálu než jeho protivník, neboť zkrátka více mluvil.

Z celkových 28 Zemanových faktických prohlášení mluvil Zeman pravdu šestnáctkrát, sedmkrát ne a tři jeho výroky byly zavádějící. Miloš Zeman uvedl nepravdu například když prohlásil, že ústavní zákon je sám o sobě nadřazen evropské směrnici anebo když ohledně nařízení Dublin IV. řekl, že prezident má možnost podat ústavní stížnost. Skutečnost je taková, že prezident může pouze podat návrh k posouzení souladu mezinárodní smlouvy s ústavním pořádkem. Dalším přešlapem – tentokrát na obou stranách – byly nepřesné informace o zprávě BIS ohledně ovlivňování voleb zahraničními rozvědkami.

Jiří Drahoš, který byl v debatě viditelně nervózní a snažil se odrážet útoky protřelého rétora Zemana během debaty sice sdělil méně výroků k ověření, ale také se oproti Zemanovi méněkrát zmýlil nebo uvedl zavádějící informace. Ze 14 Drahošových výroků jich bylo 12 pravdivých a dva nepravdivé. Akademik Drahoš mlžil o tom, že ve zprávách BIS se jasně hovoří o ovlivnění voleb zahraničními tajnými službami. Na tomto výroku není pravdy ani trochu. Druhé nepřesnosti se Drahoš dopustil při citaci údajného Zemanova výroku o přijímání uprchlíků během kosovské krize v roce 1999. Výrok tehdy ve skutečnosti pronesl ministr zahraničí Jan Kavan.

Další (a poslední) debata obou kandidátů se uskuteční zítra ve 20.00 hodin v České televizi.