Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Drahoš získal převahu, nyní je hlavním favoritem

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš celé léto poctivě objíždí Čechy, Moravu i Slezsko, setkává se a diskutuje s občany a spolu se svým týmem sbírá podpisy pod kandidátní listinu. Nyní se ukazuje, že jeho kampaň začíná přinášet ovoce. Podle volebního modelu agentury Median by Jiří Drahoš v případném druhém kole prezidentské volby získal 53,5 % procenta hlasů a porazil tak Miloše Zemana. Drahošova snaha usednout do prezidentského křesla na Pražském hradě tím nabývá velmi reálných obrysů.

Připomeňme postoj Jiřího Drahoše k zásadním a ožehavým tématům: je pro přijetí eura, odmítá migrační kvóty, uprchlickou krizi by řešil ochranou vnějších hranic Evropy a humanitární pomocí přímo v krizových oblastech. Pokud by Babiš vyhrál volby, neměl by problém jmenovat ho premiérem a také by odstranil zátarasy na Pražském hradě.

Pro bližší seznámení s názory profesora Drahoše vám přinášíme ty nejzajímavější dotazy čtenářů z on-line rozhovoru pro server IHNED.cz:

Pane profesore, pověřil byste za současné situace pana Babiše sestavením vlády, pokud by ANO dnes vyhrálo volby? Případně za jakých podmínek. Děkuji.

Prezident je povinen postupovat podle ústavy a při pověření sestavením vlády musí vycházet z výsledků voleb – vůle voličů. Pokud by tedy ANO disponovalo potřebnou přesvědčivou většinou křesel v Poslanecké sněmovně, neměl bych jinou možnost.

Vážený pane profesore, chtěl bych se Vás zeptat na zahraniční politiku. Jakými jazyky mluvíte? Kterým oblastem se plánujete věnovat prioritně?

Domluvím se anglicky, německy, rusky, polsky. Co se týče priorit v zahraniční politice, chtěl bych se věnovat zejména zajištění bezpečnosti, zájmům ČR v EU, podpoře ekonomické diplomacie.

Na dotaz o Vašem názoru na pořádání obecného referenda jste se před časem vyjádřil, že referendum nepodporujete, protože lidé jsou zmanipulovaní internetem. To jste myslel vážně?

Já jsem pouze upozornil na rizika spojená s referendem s tak dalekosáhlými důsledky, jako by bylo vystoupení z EU. Obecně proti referendům nic nemám. Lidé by však měli rozhodovat s maximální možnou znalostí dopadů.

Vážím si vás, jste pro mě jediná možná volba, proč ale říkáte voloviny typu – nesešel bych se s dalajlamou, protože není představitelem suverénního státu. Vždyť právě to je ten zakopaný pes, že není. Nechci prezidenta “přizdisrá..”. Máte trochu hrdosti?

V prvé řadě děkuji za podporu. K otázce – osobně bych se s dalajlamou rád setkal, je to zajímavá osobnost. Ve funkci prezidenta bych ho mohl přijmout pouze po dohodě s vládou.

Dobrý den, pane profesore, lidstvo zřejmě dospělo do okamžiku, kdy se buď samo zahubí, nebo bude muset naprosto změnit chování a přístup k životu na planetě. Podpořil byste např. zákon, který by úplně vyloučil výstavbu na “zelené louce” s vyjmenovanými výjimkami v případech strateg. zájmu státu? Děkuji.

Určitě s Vámi souhlasím v tom, že by naše společnost měla uvažovat, zda je náš konzumní způsob života udržitelný do nekonečna. Nemyslím si ale, že úplný zákaz výstavby na “zelené louce” je řešením.

Pane Drahoši, proč nosíte brýle, když je nepotřebujete?

Síla zvyku, nosil jsem je 50 let, všichni mě tak znají. A taky se v nich líbím mé ženě:)