Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Důležitější, než vazba na Pocheho je odborná kvalifikace. Petříček může být ministrem, řekl Zeman

Ministerstvo zahraničí se pravděpodobně brzy dočká svého plnohodnotného ministra. Poté, co prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho panovalo v Černínském paláci několikaměsíční bezvládí. Nový kandidát sociálních demokratů Tomáš Petříček už Zemanovi nevadí a je v tuto chvíli na nejlepší cestě stát se šéfem české diplomacie.

Sociální demokracie původně navrhla na šéfa diplomacie Pocheho, později představitelé strany několikrát zopakovali, že na nominaci trvají, přestože ji Zeman odmítl. V polovině září ale Hamáček oznámil, že novým kandidátem na ministra zahraničí bude Petříček a že požádal premiéra Andreje Babiše, aby předložil prezidentovi návrh na Petříčkovo jmenování.

Petříček byl v minulosti asistentem Pocheho v Evropském parlamentu, od srpna je politickým náměstkem ministra zahraničí. Ministerstvo dočasně vede předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

„Pan Petříček má poměrně velice slušné kvalifikační zázemí. To je možná pro jeho budoucí dráhu důležitější než jeho vazba na pana Pocheho,“ řekl Zeman během návštěvy Olomouckého kraje. Zeman uvedl, že čeká na to, zda Babiš návrh skutečně předloží. „Pokud se tak stane, tak samozřejmě pana Petříčka přijmu jako každého kandidáta na ministra a své rozhodnutí oznámím až po této schůzce,“ řekl. Premiér a prezident by se měli sejít příští týden v úterý na svém pravidelném jednání v Lánech.