Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Duplicita podpisů pro prezidentské kandidáty je nepřípustná, říká Nejvyšší správní soud. Stížnost Terezie Holovské o zrušení registrace u pěti adeptů na Hrad ovšem zamítl.

Nejvyšší správní soud došel k rozhodnutí, že poslanec nebo senátor může v budoucnu rozhodnout o podpoře pouze jednoho prezidentského kandidáta. Tento krok zdůvodnil tím, že se mu nezamlouvá značná duplicita podpisů zástupců obou komor Parlamentu.

Navíc soud odmítl stížnost Terezie Holovské, která bojovala za zrušení registrace celkem u pěti uchazečů o křeslo na Hradě. Důvodem je údajně nedostatek aktivní legitimace. I přes rozhodnutí NSS se Holovská může rozhodnout podat stížnost k Ústavnímu soudu. Hlavním důvodem její stížnosti byla skutečnost, že někteří poslanci a senátoři svým podpisem podpořili více prezidentských kandidátů. Žádala o zrušení registrace u Petr Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka.

Duplicita určitých podpisů se nezdá být velikým problémem, oznámilo ministerstvo vnitra. Rozdíl je ale v tom, jaký postoj orgán zaujal před 4 lety při první přímé volbě prezidenta. Tehdy vnitro hlásalo, že poslanci a senátoři mohou podpořit pouze jednoho zájemce o Hrad. Holovské se tento výrok zdá racionální.

Ve středu 13. prosince zpravodaj Josef Baxa vysvětlil, že nevidí důvod k tomu, aby se měnil výklad zákona, když se nezměnila ani jeho právní úprava. Narážel tak na fakt, proč se NSS neshoduje s postojem ministerstva vnitra.

Adept na prezidenta a lékař Marek Hilšer na svém účtu na sociální síti Twitter k rozhodnutí soudu napsal, že něco podobného očekával. Paradoxní je, že jeho registrace byla schválena právě na základě 11 platných podpisů senátorů.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš zase prozradil, že verdikt respektuje, i když říká, že by ocenil, kdyby se zúčastnění právníci včas domluvili na pravidlech, která zajistí, aby se podobný incident v příštích volbách již neopakoval. Drahoš spolu s podnikatelem Michalem Horáčkem a současným prezidentem Zemanem vděčí podpoře českých občanů do petičních archů.

Co se týče podpory poslanců, nejrychlejším kandidátem byl bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, uvedl jeho mluvčí Vladimír Šulc. Dodal, že možné chybné pochopení zákona státní správou určitě není vinou Kulhánkova volebního týmu. Nejméně 20 poslaneckých podpisů uchazeči o místo na Hradě zaručí registraci. Kulhánkovi se podařilo získat 24 podpisů.

Prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna příštího roku. Možné druhé kolo se bude konat o dva týdny později, tedy 26. a 27. ledna. Celkem o hlasy voličů bude bojovat devět kandidátů mužského pohlaví.