Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Důvěra občanů v prezidenta Zemana klesá, je nejnižší od roku 2017

Důvěra občanů v hlavu státu od března poklesla o šest procentních bodů, prezidentovi podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) věří 44 procent obyvatel. Výrazný pokles důvěry nastal také u hejtmanů a krajských zastupitelstev. Současně se zvýšila nespokojenost lidí se současnou politickou situací v ČR.

Nejvyšší důvěru veřejnosti si stále udržují starostové a obecní zastupitelstva, kterým věří tři pětiny lidí.

Naopak nejméně lidí, zhruba třetina, nadále důvěřuje Poslanecké sněmovně. Přibližně stejný počet občanů (34 procent) důvěřuje Senátu. Třetí nejnižší důvěru získali hejtmani, jimž v červnu věřilo 36 procent lidí. V březnu měli důvěru o devět bodů vyšší. O osm bodů na 40 procent se pak snížila důvěra v krajská zastupitelstva.

Nedůvěru hlavě státu deklarovalo 53 procent lidí. U prezidenta převažuje nedůvěra nad důvěrou poprvé od roku 2017. Nižší důvěru měl prezident naposledy v květnu roku 2017. Prezidentovi častěji věří starší lidé, osoby s nižším vzděláním, obyvatelé Moravy a voliči ANO, KSČM a ČSSD. Naopak u mladších ročníků, studentů, podnikatelů a obecně i obyvatel Čech je důvěra v hlavu státu nižší. Totéž platí pro voliče pravice.

Průzkum CVVM probíhal od 20. června do 2. července a zúčastnilo se jej 1013 respondentů.