Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Důvěra v prezidenta roste, poslanci ztrácejí

Celkem 51 % českých občanů prokázala důvěru v našeho pana prezidenta Miloše Zemana. Informaci zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které mělo na starost průzkum jednak o Zemanově popularitě v ČR, či oblíbenosti státních institucí. Zúčastnilo se ho na 1008 lidí ve dnech od 12. do 24. května.

Ještě před dvěma měsíci důvěra v Zemana poklesla, nyní už se může radovat ze 2 % bodů více než v dubnu. Je ale pravdou, že je to o pět méně než v únoru. Občané jsou čím dál více spokojení s politickou situací, mají totiž pocit, že se posouváme od pravice k levici. Naopak pokles důvěry je pravděpodobně způsoben stupněm dokončeného vzdělání, který se neustále zvyšuje. Kladné hodnocení obecných zastupitelstev pramení z celkové spokojenosti s životním standardem českých domácností. Jsou rádi za život, jaký žijí, a tudíž věří nadřazeným institucím. Vliv má rovněž velikost obce. Je známo, že čím je obec menší, tím je důvěra v tyto ústavní orgány větší.

Nejhorší výsledek z ústavních institucí zaznamenala Poslanecká sněmovna, zatímco ten nejlepší padl na obecní zastupitelstva a starosty. Tomuto orgánu věří až 63 % dotazovaných. Na tomto procentu se toho každý měsíc moc nemění. Zato krajská zastupitelstva si vysloužila úctyhodných 45 % důvěry, přičemž hejtmani jsou na tom trochu hůř s 41 %. Vzhledem k současné situaci ve vládě, která je v demisi, jí pouhá třetina české veřejnosti vyjádřila důvěru. Ani horní komora Parlamentu nás Čechy nijak zásadně neohromila, důvěřuje jí pouze 29 % dotázaných. Dolní komora je na tom skoro stejně s 28 %. Výsledky z minulého roku přitom ukazují rozdíly. Například důvěra v prezidenta byla na 41 %, do vlády občané vkládali 23 % důvěry a Sněmovně věřilo 21 % obyvatel.

Statistici shodně uvádí, že „v meziročním srovnání oproti květnu 2017, kdy v důsledku tehdejší vládní krize propadla důvěra zejména v případě vlády, prezidenta a Poslanecké sněmovny, je právě u těchto tří institucí aktuální hodnocení zřetelně lepší.“

Na závěr byli účastnici průzkumu dotazováni na jejich celkový pohled na současnou politickou situaci u nás. Patnáct procent z nich vyjádřilo svoji spokojenost, zatímco 52 % Čechů potvrdilo, že si představují lepší směřování naší země. Mezi měsíci se jedná o pokles v 5 % bodech. Bylo by dobré zdůraznit, že až 30 % dotazovaných zvolilo možnost „ani spokojen, ani nespokojen“.