Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Důvěra v prezidenta roste, věří mu polovina lidí. Polepšila si i vláda

Listopadový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že důvěra veřejnosti v ústavní instituce mírně vzrostla. Prezident Miloš Zeman si oproti říjnu polepšil o tři procentní body, důvěřuje mu polovina českých občanů. Koaliční vládě ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO) věří 43 procent lidí, což představuje zlepšení o dvě procenta.

Nutno podotknout, že průzkum se uskutečnil od 3. do 15. listopadu, tedy ještě před vypuknutím aféry s Babišem juniorem. „Výsledky důvěry ústavním institucím tedy nereflektují politické události nastalé po tomto datu,“ upozornili autoři průzkumu. Na otázky pracovníků CVVM odpovídalo 1104 lidí.

S celkovou politickou situací je podobně jako v říjnu nespokojeno 40 procent obyvatel. Spokojenost naopak vyjádřilo 22 procent lidí. Třetina respondentů nemá ze současné politiky ani dobrý, ani špatný pocit. „Aktuální výsledek je tak spolu s výsledkem říjnového šetření relativně nejpříznivějším hodnocením politické situace od ledna 2017, kdy byl zaznamenán vůbec nejlepší výsledek od počátku tohoto desetiletí,“ upozorňuje CVVM.

Tradičně lidé nejvíce věří politice, která je jim nejbližší – obecním zastupitelům a starostům. Komunálním politikům plně důvěřuje 63 procent lidí. Nejvíce si polepšili starostové, a to o šest procentních bodů. Důvěra v obecní zastupitelstva vzrostla o pět procentních bodů. „Což patrně souvisí s proběhnuvšími komunálními volbami a do jisté míry také se skutečností, že v říjnovém výzkumu byla položená otázka modifikována tak, že se vztahovala ke končícím starostům a zastupitelstvům,“ vysvětlili statistici.

Nejhůře jako obvykle skončil Senát s 32 procenty a Poslanecká sněmovna s 33 procenty. Krajská zastupitelstva pak mají důvěru 45 procent veřejnosti a hejtmani jsou na 43 procentech. Téměř všechny instituce zaznamenaly v listopadu lepší výsledek než v říjnu, pouze Senát a krajská zastupitelstva klesla o jeden procentní bod.