Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Důvěra v prezidenta klesla na historické minimum, Zemanovi věří jen 28 procent lidí

Důvěra občanů k prezidentu Miloši Zemanovi k červenci klesla na historické minimum. Hlava státu si od minulého průzkumu pohoršila od deset procentních bodů, věří mu jen 28 procent lidí. V současné době má tak menší důvěru než Senát, který se těší důvěře třetiny veřejnosti. Vládě věří stejný počet lidí jako hlavě státu a nejhůře opět dopadla Sněmovna, důvěřuje jí 26 procent lidí. Nejdůvěryhodnější pro občany zůstávají starostové a obecní zastupitelstva.

Důvěru ve starosty vyjádřilo ve sledovaném období 62 procent dotázaných a 61 procent podpořilo obecní zastupitelstva. O něco nižší důvěru získali hejtmani a krajská zastupitelstva, jimž věří dvě pětiny veřejnosti. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který od poloviny května do poloviny července provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

„Z podrobnější analýzy dále vyplývá, že častěji prezidentovi důvěřují či méně nedůvěřují lidé ve věku od 65 let výše, dotázaní z obcí a malých měst s populací do 2 tisíc obyvatel, obyvatelé Čech a zvláště Středočeského kraje, důchodci a voliči ANO,“ uvedli autoři průzkumu. Nižší důvěru má hlava státu mj. u absolventů vysokých škol, u dotázaných z měst s populací od 5 do 20 tisíc obyvatel, Moravanů či voličů Pirátů a STAN.

Spokojenost lidí s politickou situací v zemi proti jaru klesla o sedm bodů na 14 procent, zatímco nespokojenost se zvýšila o 12 bodů na 63 procent. Ani spokojených, ani nespokojených s politickou situací bylo v době od května do července 21 procent dotázaných.