Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Džamilu Stehlíkovou čeká za slova o Zemanově zdraví soud, začne v říjnu

Prezidentská kancelář žádá po psychiatričce a exministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové milion korun a omluvu za její výroky, že loňské zdravotní problémy prezidenta Miloše Zemana souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou. Zemanův advokát Marek Nespala podal tomto znění v lednu žalobu, soud nyní nařídil jednání na říjen 2022. 

Hrad Stehlíkové už dříve zaslal předžalobní výzvu, ve které kromě omluvy požadoval i zaplacení milionu korun na účet Fondu ohrožených dětí. Stehlíková už dříve v reakci na to řekla, že k omluvě ani zaplacení požadované částky důvod nevidí. Dodala, že žaloba je jen další zastrašovací a zastírací manévr prezidentské kanceláře. 

Spor se týká výroků z první poloviny října. V souvislosti s tehdejším Zemanovým zdravotním stavem Stehlíková například napsala na svém blogu nebo řekla médiím, že abstinence prezidenta v nemocnici vedla k náběhu na delirium tremens a právě jeho léčba zářijový pobyt Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) prodloužila. Mluvila také třeba o těžce poškozeném mozku nebo o metabolickém rozvratu kvůli alkoholické jaterní cirhóze. 

„Infuzní léčba ve vojenské nemocnici zažehnala metabolický rozvrat, ale abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens. Dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mj. právě léčba počínajícího deliria,“ zněl doslova výrok, za který Hrad žádá omluvu. 

Zeman byl loni na podzim dvakrát hospitalizován, poprvé v září, podruhé v říjnu a v listopadu. Při druhé hospitalizaci byl zpočátku ve vážném stavu na klinice intenzivní medicíny ÚVN. Důvod pobytu v nemocnici Pražský hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s jeho chronickým onemocněním.