Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ekonom Vladimír Dlouhý končí v týmu Zemanových poradců

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý oznámil odchod z týmu odborných poradců prezidenta Miloše Zemana. Dlouhý údajně není spokojen s rozhodnutím hlavy státu jmenovat novým guvernérem České národní banky Aleše Michla. Ekonom Dlouhý rozhodnutí údajně oznámil hlavě státu o víkendu, kdy se ještě po Zemanově boku účastnil jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS). 

Počátkem letošního roku uvedla Česká televize, že Dlouhý je Zemanovým kandidátem na guvernéra centrální banky po Jiřím Rusnokovi, kterému v červnu končí druhý mandát a znovu kandidovat nemůže. Předminulý týden prezident novým guvernérem ČNB jmenoval člena bankovní rady Michla. Dlouhý by s tím podle jeho okolí neměl problém, pokud by dal Zeman přednost respektovanému jménu z ekonomické branže – a za takové údajně Michla nepovažuje. 

V Zemanově týmu končí vedle Dlouhého také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok a někdejší odborový předák a bývalý poslanec za ČSSD Jaroslav Zavadil. Odcházející členové uvedli, že jim došla trpělivost, resp. že pravidelné víkendové schůzky s prezidentem na zámku v Lánech považují za ztrátu času. “V pondělí jsem na Hradě oznámil, že končím. S Milošem se znám 30 let, ale poslední měsíce mi došla trpělivost. Víc k tomu nebudu říkat,” řekl bývalý odborový předák Zavadil. 

Zemanův expertní tým se schází přibližně jednou za měsíc. Po odchodu čtyř jeho členů podle webu v týmu zůstávají kancléř Vratislav Mynář, hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý, někdejší ministr zemědělství Miroslav Toman, bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová a předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Poslední z členů, velvyslanec ve Washingtonu Hynek Kmoníček, se jednání podle serveru neúčastní kvůli svému pobytu v USA.