Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ekonomka Danuše Nerudová oznámila, že nasbírala 80 tisíc podpisů pro svoji kandidaturu

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová oznámila, že se svým týmem shromáždila přes 80.000 podpisů občanů. Pro kandidaturu musí být platných 50.000 podpisů, Nerudová předpokládá, že bude nutné vyřadit přibližně 20 procent z nich kvůli chybě nebo nečitelnosti.

„Za tímhle číslem se skrývá neuvěřitelné množství práce všech dobrovolníků a podporovatelů, kterým bych chtěla ze srdce poděkovat. Moc si vážím každého jednoho podpisu a je to pro mě obrovský závazek,“ uvedla Nerudová. „Hodí se dodat, že jsem odmítla také několik nabídek na dodání podpisů ‚pay-per-signature‘, nikdo tedy nedostal za svůj podpis zaplaceno,“ dodala možná budoucí prezidentka. 

Momentálně její tým kontroluje všechny podpisové archy a vyškrtává nečitelné, nekompletní nebo zjevně chybně vyplněné řádky, aby na ministerstvo vnitra předal petici s co nejmenším počtem neplatných podpisů. Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů, nebo 50 tisíc občanů.

Také někteří další kandidáti již zveřejnili počet podpisů, které se jim podařilo nasbírat. Například generál Petr Pavel koncem září oznámil, že má přes 55 tisíc podpisů občanů a v jejich shromažďování nadále pokračuje. Podnikatel Tomáš Březina ohlásil získání potřebných 50 tisíc podpisů v polovině června, manažerka Alena Vitásková do konce července nasbírala 51. tisíc podpisů. Podpisy občanů sbírá například lékař a senátor Marek Hilšer.