Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Exprezident Klaus: Covid je nástroj na změnu společnosti. Nebojím se a roušku nenosím

Bývalý prezident Václav Klaus byl tento týden hostem pořadu Prostor X z produkce časopisu Reflex. V rozhovoru s moderátorem Čestmírem Strakatým hovořil o politickém přístupu k současné covidové epidemii, o stavu ekonomiky a rekordních deficitech státního rozpočtu. Exprezident varoval, že Covid je nástroj pro změnu naší společnosti a zdůraznil, že dopady epidemie na společnost a ekonomiku budou větší než její samotné zdravotní následky.

Podle Klause je třeba zdánlivě hrozivá čísla o počtech nakažených z posledních dní zasadit do kontextu. „Takže, že to souvisí s počtem testů, je naprosto jasné. To, že je někdo nakažený, vůbec neznamená, že je nemocný. To se tady pořád plete dohromady. To, že je někdo nemocný, tak to ještě neříká, jak moc je nemocný. Někdo o tom ani neví, někdo má malou chřipčičku, někdo je na tom hůř,“ popsal Klaus své stanovisko ke koronaviru. Nakažených v populaci je, dle jeho slov, mnohem víc.

„Celý ten problém je nepochopený. To, že může dojít najednou k takovému radikálnímu zrychlení, aspoň těch formálně nakažených, tak to jasně říká, že o té nemoci vůbec nic nevíme. Já jsem od nikoho, ani od pana profesora Prymuly, neslyšel, proč se to stalo. Myšlenka, že se v létě měly nosit roušky, je, myslím si, že hloupost. To není ta příčina faktická,“ uved Klaus.

Sám Klaus ve svých téměř 80 letech prý dělá to, co dosud a své aktivity se snaží neomezovat. „Nevěřím v roušky, tudy cesta nevede,“ přiznává s tím, e základem je řádná stratifikace, kdo je nakažený, kdo je nemocný, kdo je nemocný vážně, kdo je nemocný polovážně. „Zacházet s touto nemocí jako se zachází s každou jinou nemocí, což se v daném případě neděje. Ona dostala pěkné PR. Žádná nemoc nemá tak vysoké PR jako tato,“ dodal. 

Nebezpečnější než samotná pandemie koronaviru je podle Klause to, jak lidská společnost na to reaguje. „A ta reakce, myslím si, že prostých lidí, by nemusela být špatná, ale ti lidi jsou vylekáni nekonečnými zprávami o tom, kolik zemřelo a jak v téhle zemi se stalo tohle. Já můžu vylítnout z kůže, když sleduji ČT24 bez zvuku, tak čtu ty zprávy… Včera: dramatická zpráva s třemi vykřičníky, 10 tisíc nakažených. Drama. 10 tisíc ve Francii, která je 4× nebo 5× větší než Česko,“ shrnul.