Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Odstranění sochy Koněva

Exprezident Klaus: Odstranit Konvěvovu sochu za nouzového stavu je drzé a zbabělé

Bývalý prezident Václav Klaus se ve svém komentáři vyjádřil k odstranění sochy maršála Ivana Koněvova z náměstí Interbrigády v pražské Bubenči, ke kterému došlo v pátek 3. dubna z popudu starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. Čin označil za nejvyšší drzost a zbabělost.

„Akce starosty Praha 6 Koláře – utajené, předem neavizované odstranění sochy maršála Koněva pod rouškou koronavirového nouzového stavu – je drzost a zbabělost téměř neznámých rozměrů. Je pozoruhodné, že to od listopadu 1989 trvalo dlouhých třicet let, než se „vynořila“ tato agresivní skupinka opožděných bojovníků s komunismem,“ domnívá se exprezident Klaus. 

Pomník maršála Koněva byl v Praze postaven v roce 1980. Došlo k tomu k 35. výročí osvobození města od nacistů jednotkami prvního ukrajinského frontu, v jejímž čele byl právě maršál Koněv. Památník však čelil řadě útoků a socha slavného vojevůdce byla opakovaně poškozována. Poté, co 21. srpna 2019 vandalové polili památník barvou, vedení městské části začalo hledat cestu, jak se pomníku zbavit.

Rusko již avizovalo, že nenechá odstranění pomníku maršála I. S. Koněva v Praze bez reakce. Na české ministerstvo zahraničí tak míří protestní nóta. Informovalo o tom Velvyslanectví Ruské federace v České republice. Zároveň Ruská vojensko-historická společnost uvedla, že má v plánu obrátit se na Vyšetřovací výbor Ruské federace, a to kvůli demolici sochy.