Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Exprezident Klaus podal žalobu na ministerstvo zdravotnictví kvůli pokutě za „neroušku“

Bývalý prezident Václav Klaus podal tento týden Městskému soudu v Praze žalobu proti rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR, kterým mu byla udělena pokuta ve výši 8 000 Kč za to, že během projevu u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného Československa před pražským Obecním domem neměl nasazenou roušku.

Podle Václava Klause bylo udělení této pokuty trestem za politický akt, nikoli tresem za porušení hygienických pravidel Ministerstvem zdravotnictví (o jejichž zákonnosti jsou navíc silné pochybnosti, jak uvádí v další části žaloby). Klaus má navíc za to, že krátký projev ve venkovním prostoru před minimem posluchačů nemohl mít žádné epidemické následky.

Bývalý prezident sice vyměřenou pokutu uhradil, žalobu však podává jako vyjádření nesouhlasu s tím, že úřady vynucují dodržování opatření, která – jak je argumentováno v žalobě – nemají zákonnou oporu. Klaus chce, aby o míře přípustnosti omezování lidského jednání občanů České republiky rozhodl soudce na základě platných a demokraticky přijatých právních předpisů, nikoli úřad na základě vlastních sporných vyhlášek.

„Bývalý prezident se pro tento symbolický krok rozhodl zejména kvůli velkému množství podobně stíhaných občanů, kteří jsou perzekvováni na základě těchto opatření vlády. Pro většinu takových občanů je velmi obtížné, ne-li nemožné svá práva před vládními úřady hájit, což vede k tomu, že ministerstvo zdravotnictví dodržování nezákonných nařízení i nadále vynucuje a rozsudky soudů ignoruje,“ uvedl v tiskové zprávě Klausův mluvčí Petr Macinka.