Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Exprezident Klaus promluvil k epidemii: Koronavirus nás odnaučí pohodlí

Bývalý prezident Václav Klaus v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny prohlásil, že pandemie koronaviru je největší událostí našich životů a že si kvůli ní budou muset Češi odříct své pohodlí. Zmínil také slabost EU, která vyplula na povrch právě v koronavirové krizi.

„Na straně jedné je to určitě největší událost našich životů tohoto typu. A nejen našich. Řekl bych i lidí o kousek starších než my. Sto let od epidemie španělské chřipky tady nic srovnatelného nebylo. Takže je to mimořádný fenomén, který nelze bagatelizovat. K tomu dávám tři vykřičníky. Na druhé straně jako ekonom, který žije nikoliv v absolutních soudech, ale v soudech relativních, vím, že základem lidského rozhodování je trade-off. Tedy, že v každém našem rozhodování vždy platí neodstranitelný vztah něco za něco. Je to věčné dilema. A v něm se nyní v opravdu velké míře ocitáme,“ prohlásil Klaus.

Podle Klause je však otázkou, zda drastická vládní opatření opatření opravdu natolik pomáhají v boji proti koromaviru, aby to ospravedlnilo ohromné ztráty, které tato opatření vyvolají. Česká republika totiž na rozdíl například od Německa neoplývá velkými rozpočtovými rezervami. Klaus to klade za vinu ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD) a jejímu údajně rozhazovačnému počínání.

„My bohužel tuto možnost nemáme. Kvůli maláčovské revoluci v naší finanční politice. Ač paní Maláčová není ministryní financí a ač se této revoluci ministryně financí Schillerová myslím docela pěkně brání. A já jí v tom moc fandím. Takže kvůli maláčovské finanční revoluci jsme si vybrali všechny potenciální rezervy. Je třeba to říci takto brutálně a takhle nahlas. A ať před námi nikdo nešermuje číslem, jak málo procent představuje dluh ve vztahu k našemu HDP,“ upozornil exprezident.