Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Exšéf vojenské kanceláře Pražského hradu znovu získal prověrku, chce zpět do služby

Bývalý náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc získal na začátku prosince znovu bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, o kterou přišel na konci roku 2015 na základě rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Pilc následně rezignoval a odešel do civilu. Rozhodnutí o odebrání prověrky ale předloni soud zrušil a případ se vrátil k NBÚ.

„Vydání prověrky pro mne znamená, že bych se měl podle původních dohod vrátit do funkce náčelníka vojenské kanceláře prezidenta,“ řekl Pilc, který má podle svých slov s prezidentem Milošem Zemanem ústní dohodu, že pokud dostane prověrku zpět, bude se moci do funkce vrátit.

Schůzka se Zemanem čeká Pilce už v pondělí. „Jdu za kancléřem prezidenta, abych věděl, co dál. Bude to první informativní schůzka,“ uvedl. Generálmajor v záloze je nyní zaměstnancem státního podniku Řízení letového provozu. 

Soud zrušil rozhodnutí o odebrání Pilcovy prověrky na jaře 2018. Chyběly mu další materiály, které by potvrzovaly věrohodnost informace zpravodajské služby, na jejímž základě byla Pilcovi prověrka odebraná. Bývalý náčelník hradní kanceláře se u soudu domáhal i toho, aby mu NBÚ nahradil služební plat ve výši 329 000 korun, soud ale jeho požadavek v září pravomocně zamítl.

Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Jmenuje a odvolává ho prezident republiky.