Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Favority prezidentské volby jsou expremiér Babiš, generál Pavel a senátorka Němcová

Prezident Miloš Zeman dnes načal poslední rok v úřadu hlavy státu, prezidentský slib pro své druhé funkční období složil 8. března 2018. Největším favoritem na jeho nástupce je bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, byť svou kandidaturu zatím oficiálně neoznámil. 

Expremiéra Andreje Babiše by v případné prezidentské volbě podpořilo 26 procent lidí, Na druhém místě je s podporou 16 procent generál Petr Pavel, třetí je senátorka za ODS Miroslav Němcová, kterou upřednostňuje 8 procent respondentů.

Mezi dalšími ohlášenými kandidáty má největší podporu voličů senátor Pavel Fischer (7 procent), známý již z minulé volby prezidenta. Dalšími v pořadí jsou ekonomka Danuše Nerudová s 5,5 procenta a senátor Marek Hilšer s 5 procenty podpory. Volební model ukazuje stejnou podporu i pro podnikatele Karla Janečka, který svou kandidaturu ohlásil teprve nedávno.

„Andreji Babišovi by dali hlas především voliči hnutí ANO, SPD a politických stran mimo Poslaneckou sněmovnu. Hlasy volební koalice SPOLU jsou rozděleny zejména mezi Petra Pavla, Miroslavu Němcovou a Pavla Fischera, hlasy voličů koalice Piráti a STAN především mezi Petra Pavla, Víta Rakušana a Danuši Nerudovou,“ uvádí k průzkumu Median. 

Volba prezidenta České republiky je naplánována na rok 2023 před 8. březnem, kdy uplyne druhé funkční období úřadujícího prezidenta republiky Miloše Zemana. Termín volby vyhlásí předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejím začátkem.