
Fiala poskytl Pavlovi k úřadování Hrzánský palác, využívat jej může až do inaugurace
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) poskytl nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi k úřadování Hrzánský palác. Tým zvoleného prezidenta o to předsedu vlády Petra Fialu v neděli požádal. Využívat ho bude moci až do své inaugurace, která by se měla uskutečnit 9. března. Pavel už palác začal využívat, v úterý tam přijal ministra vnitra Víta Rakušana a poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara.
“Bývá zvykem, že nově zvolený prezident před inaugurací dostane k dispozici prostory na Pražském hradě. Nás v této otázce nikdo z Hradu zatím nekontaktoval, proto jsme využili možnosti dočasně sídlit v Hrzánském paláci, který je dostatečně reprezentativní pro účely schůzek s nejvyššími ústavními představiteli i zahraničními médii,” uvedla Pavlova mluvčí Markéta Řeháková.
“Od úterý tedy pan prezident hosty přijímá v Hrzánském paláci, spolu s ním se na místo přesouvá i celý jeho tým. Místo bylo vybráno i na základě doporučení Ochranné služby Policie ČR, která objekt střeží,” doplnila. Užívání poskytl premiér Fiala Pavlovi bezúplatně, jeho tým bude hradit pouze provozní náklady.
Hrzánský palác v Loretánské ulici slouží k reprezentačním účelům vlády a premiéra, který tam například přijímá některé zahraniční návštěvy. V době oprav Strakovy akademie se tam scházel i kabinet. Fiala po svém jmenování premiérem v listopadu 2021 měl v tomto historickém objektu s jedinečným výhledem na Prahu také zázemí do doby, než byli jmenováni i ministři jeho vlády. Svému nástupci v čele vlády nabídl palác k využívání tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO).